Avslutad | Klassiska – Lördag 14 april 2018
RING, 18K vitguld, 35 briljanter ca 1,60 ctv ca W/VS-SI, en sten saknas, stl 18 mm, vikt 8,8 g.
RING, 18K vitguld, svart briljant ca 3,25 ct, 38 briljanter 0,27 ctv enl gravyr, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g, inneslutningar når ytan.
W.A. BOLIN, manschettknappar, 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca TW(G)/VVS, vikt 17,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K guld, kuddslipad alexandrit ca 0,50 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 19 mm, vikt 5,0 g, några diamanter med nagg på krona.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,70 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 19 mm, vikt 6,3 g.
RYSKA BERLOCKER, 2 st, antika, 18K guld, emalj, glaspärlor, ca 1815, motif ryska kejserliga örnen och oval tunna (skadad emalj och håligheter i guldet plus tennlödningar), vikt totalt 5,4 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,21 ct, 6 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCr(I)/VS2, stl 16 mm, vikt 2,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter enligt gravyr 1,50 ctv ca W/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 6,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 18 cm, vikt 11,0 g, ett fåtal diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, omgjord, skena av Engelbert, signerad Stigbert, Stockholm 1951, stl 17,75 mm, vikt 5,4 g, diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct, TW(G)/VS1, IGI certifikat samt försegling 1187307, 32 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/SI, stl 18 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld/roséguld, 26 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, mindre nagg, 2 smaragder ca 0,04 ctv, svaga fattningar, stl 15,75 mm (2 kulor på skenans insida), vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW/SI, 4 navettslipade behandlade gula diamanter ca 0,60 ctv, stl 16 mm, vikt 3,2 g.
Silver Kaffeservis
KAFFEKANNA, silver, lock med pinjekotte,godronnerad, empirstil, GAB Stockholm 1927 höjd 26 cm, vikt 670,9 g, något skeva fötter.
DOSOR, 2 st, silver, cylindrisk A Zethelius Sthlm 1820, G R Sundbom Härnösand 1829, diam 6,5-9 cm, hökd 3,5-4,5 cm, vikt 163,5 g, mindre bucklor, ena dosan med gravyr i botten.