Avslutad | Klassiska – Lördag 14 april 2018
ÖRHÄNGEN, 18K guld, bergkristall, Sverige 1940-tal, skruvmekanism, höjd 4,3 cm, 17,5 g.
STELT ARMBAND, 18K guld, ovalslipad akvamarin, odlade pärlor och vita stenar, Västerås 1958, 6,3 x 5,1 cm, vikt 22,3 g, gravyr.
ARMBAND, 14K vitguld, 14 ovalslipade safirer och 28 vita safirer, längd 18,5 cm, vikt 38,2 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 62 briljanter ca 2,31 ctv, ca TW/ VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor 2,8-5,7 mm, lås i 18K guld tillverkat i Stockholm 1936, bifogat kvitto på smycket från 1945, längd 45 cm, vikt 9,2 g, knutet, etui.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, Leif Carlson guldsmide, Mölndal 2007, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 9,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca Cr(J)/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 9 mm, 14 briljanter enligt gravyr 0,26 ctv ca TW-W/VS-SI, vikt 11,2 g, stift och bygel.
RING, 18K guld, 5 antikslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS-P, stl 17,75mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 8,1 g, en diamant med nimdre nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, rosett med 77 blå safirer 0,96 ctv 5 briljanter 0,09 ctv ca W-TCr/SI-P,