321 - 340 av 549
1...161718...28 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari 2018

Klubbad för

RING, 18K guld, ovalslipad rosa safir, 2 diamanter ca 0,01 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, nagg i safiren.

Utrop: 950 kr

RING, 14K guld, 1 ovalslipad och 2 trapezeslipade blå safirer, 12 briljanter ca 0,10 ctv ca CR-TCa/SI, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå safirer, 56 briljanter ca 0,28 ctv ca W-CR/P, , stift, vikt 2,8 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE/KEDJA, 14Kguld, ovalslipad blå safir, nagg i rondist, 12 briljanter ca 0,12 ctv ca W-CR/SI-P, hängets höjd 1,2 cm, kedjans längd 40 cm, vikt totalt 1,9 g.

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K guld, ovalslipad blå safir, 12 briljanter ca 0,10 ctv ca W-TCr/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 1 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade blå safirer, 24 briljanter ca 0,20 ctv ca TCr-TCa/SI-P, mått 1,3 x 1,1 cm, stift, vikt 3,3 g.

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE/KEDJA, hänge i 18K/kedja i 14K guld, ovalslipad blå safir, 12 briljanter ca 0,10 ctv, ca W-TCR/SI, hängets höjd 1,3 cm, kedjans längd 45 cm, vikt totalt 2,9 g.

Utrop: 1 400 kr

Silver Vas

ERIC LÖFMAN, vas silver, arbetad yta, signerad, Markströms, Uppsala 1977, höjd 15 cm, vikt 247,4 g, gravyr i botten.

Utrop: 1 300 kr

Silver Vas

VASER, ett par, Holland, 1900-talets mitt, svensk importstämplar, höjd 18 cm, fylld botten, ena vasen något sned.

Utrop: 800 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, Kultakeskus Oy, Finland Tavastehus 1960/70-tal, höjd 6,5 cm, fylld botten, mindre bucklor.

Utrop: 450 kr

3 MATSKEDAR, silver, Gustaf Henrik Sidwall, 1795-96, vikt 147,5 g, gravyr, mindre bucklor.

650 kr

Utrop: 750 kr

BERLOCK, 18K guld, tax, vikt 8,2 g.

Utrop: 2 900 kr

TEBURK, silver, reliefdekor, Mexico, höjd 10 cm, vikt 270 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

LJUSSTAKAR, silver, svagt konande, Mexico, höjd 7,5 cm, vikt 305,1 g.

Utrop: 1 800 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, 3 delar, silver, gräddkanna, sockerskål, fat, Tyskland 1900-talets mitt, vikt 477,3 g.

Utrop: 2 600 kr

SUPKOPPAR, 6 st, silver, Hugo Strömdahl, Stockholm 1950, höjd 4,8 cm, vikt 202,8 g.

Utrop: 900 kr

COLLIER, sterlingsilver, onyx, längd 70 cm, vikt 27,8 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

COLLIER, sterlingsilver, aprikosa, grå och vita odlade sötvattenspärlor, längd 45 cm, vikt 28 g.

Utrop: 1 700 kr

HJÄRTA, 6 briljanter ca 0,18 ctv ca W/SI-P, en skadad sten, 1,5 g.

Utrop: 1 100 kr

STELT ARMBAND, 18K vitguld, Italien, 5,9 x 5 cm, vikt 5,3 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr