Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari 2018
RING, 18K guld, ovalslipad rosa safir, 2 diamanter ca 0,01 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, nagg i safiren.
RING, 14K guld, 1 ovalslipad och 2 trapezeslipade blå safirer, 12 briljanter ca 0,10 ctv ca CR-TCa/SI, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå safirer, 56 briljanter ca 0,28 ctv ca W-CR/P, , stift, vikt 2,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 14Kguld, ovalslipad blå safir, nagg i rondist, 12 briljanter ca 0,12 ctv ca W-CR/SI-P, hängets höjd 1,2 cm, kedjans längd 40 cm, vikt totalt 1,9 g.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir, 12 briljanter ca 0,10 ctv ca W-TCr/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade blå safirer, 24 briljanter ca 0,20 ctv ca TCr-TCa/SI-P, mått 1,3 x 1,1 cm, stift, vikt 3,3 g.
HÄNGE/KEDJA, hänge i 18K/kedja i 14K guld, ovalslipad blå safir, 12 briljanter ca 0,10 ctv, ca W-TCR/SI, hängets höjd 1,3 cm, kedjans längd 45 cm, vikt totalt 2,9 g.
Silver Vas
ERIC LÖFMAN, vas silver, arbetad yta, signerad, Markströms, Uppsala 1977, höjd 15 cm, vikt 247,4 g, gravyr i botten.
Silver Vas
VASER, ett par, Holland, 1900-talets mitt, svensk importstämplar, höjd 18 cm, fylld botten, ena vasen något sned.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Kultakeskus Oy, Finland Tavastehus 1960/70-tal, höjd 6,5 cm, fylld botten, mindre bucklor.
3 MATSKEDAR, silver, Gustaf Henrik Sidwall, 1795-96, vikt 147,5 g, gravyr, mindre bucklor.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, gräddkanna, sockerskål, fat, Tyskland 1900-talets mitt, vikt 477,3 g.
COLLIER, sterlingsilver, aprikosa, grå och vita odlade sötvattenspärlor, längd 45 cm, vikt 28 g.