Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari 2018
RING, 14K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/SI1, 4 swiss- och åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g, mittstenen med litet nagg på krona och rondist.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 11,4 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stift/clips, höjd 1,5 cm, vikt 8,8 g, en pärla med nagg.
Visa varaSmycken Ring
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 7 mm, 4 synetiska stenar, stl 18 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,20 ct, 7 äldre briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TCr(I)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 8,6 g, en diamant med litet nagg på bord, en diamant med stort nagg på krona.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, vit emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Pendant 22 mm, vikt 7 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, röd/brons emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Pendant 22 mm, vikt 7 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, turkos emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, röd emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, lila/rosa emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, 22 mm, vikt 7 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, svart emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter 0,36 ctv, 24 briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca TW-W/VS- SI, stift,, vikt 2,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stift, , vikt 1,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ctv, 41 briljantslipade diamanter 0,39 ctv, ca W/VS, vikt 3,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, , vikt 1,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, , vikt 1,1 gram.