Avslutad | Moderna – Lördag 9 december 2017
LAPPONIA, collier, Kaiku, sterlingsilver, spektrolit, Zoltan Popovits, Finland 1991, längd 42 cm, vikt 16 g, slitage, påse.
LAPPONIA, ring, sterlingsilver, spektrolit, Zoltan Popovits, Finland 1991, stl 17,75 mm, vikt 6,7 g. slitage.
LAPPONIA, örhängen, Railo Spectrolite, silver, spektrolit, Zoltan Popovitz, Finland 1991 stift/clips, höjd 2,6 cm, vikt 13 g.
LAPPONIA, örhängen, sterlingsilver, ebenholts, Zoltan Popovits, stift, höjd 2 cm, vikt 4,7 g.
ELON ARENHILL, 18K vitguld, odlade pärlor ca 7 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/ VS-SI, Malmö 1965, stift/clips, höjd 2 cm, vikt 7,6 g.
WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, bergkristall, signerad, Lund 1947, stl 17,75 mm, 5,1 g, gravyr, nagg.(d).
RING, 18K vitguld, 16 åttkantslipade diamanter 0,32 ctv, ca W/VS, J. Pettersson Stockholm 1971, stl 16 mm, vikt 6 g, en diamant är skadad.
PATRIK AF FORSELLES, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,89 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,8 g.
Ädelstenar Opaler
OPAL, droppformad, 7,61 ct, mått 14,3 x 14,5 x 8,8 mm, färgspel mest grönt och rött mot en mörkbrun bakgrund, Welo, Etiopien.
RING, 18K vitguld, 22 briljanter ca 2,44 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 25,0 g, kattfotstämpel, 1 dia liten skada.
EFVA ATTLING, alliansring, Love bead & Stars band, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv TW/SI, stl 14,75 mm, vikt 2 g.
EFVA ATTLING, enstensring, Love bead wedding ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,19 ct,TW/VS, stl 14,75 mm, vikt 2,8 g, originaletui.
Ädelstenar Topas
TOPAS, orangebrun, zonering, 25,77 ct, oval fasettslipning, cert från Chantaburi Gem Lab (Thailand) Nr B08321.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 3,1 g, stift.