Avslutad | Moderna – Lördag 9 december 2017
ANTON MICHELSEN, armband, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, blommor, längd 20,5 cm, vikt 28,8 g.
REY URBAN, ring, 18K guld, ovalslipad citrin, stl 16+ mm, Stockholm år 1963, vikt 11,9 g.
ELON ARENHILL, ring, 18K vitguld, 12 rosenstenar, stl 17+ mm, Malmö år 1961, vikt 5,2 g, skador, nagg.
OLE LYNGGAARD, lås, Smiley, 18K guld/vitguld, diameter 12,6 mm, vikt 5,8 g, för dobbar.
OLE LYNGGAARD, collier, 6-radigt, 18K/ oxiderat sterlingsilver, längd 44 cm, vikt 32,6 g, dobbar.
OLE LYNGGAARD, collier, oxiderat sterlingsilver/18K guld, stickat, längd 43 cm, vikt 22,4 g, något skevt, dobbar.
COLLIER, natursten, flerfärgad, ca 12 mm, trätt på stålvajer, längd 40,5 cm, dobbar, passar till Ole Lynggaard.
COLLIER, natursten, ca 10 mm, trätt på stålvajer, längd 44,5 cm, dobbar, passar till Ole Lynggaard.
COLLIER, lapis lazuli, 10 mm, trätt på stålvajer, längd 40 cm, dobbar, passar till Ole Lynggaard.
COLLIER, grön natursten, ca 10,25 mm, trätt på stålvajer, längd 41,5 cm, dobbar, passar till Ole Lynggaard.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,66 ct ca TCr(I)/VS 1, stl 16,25 mm, vikt 18,3 , gravyr.
GEORG JENSEN, 18K trefärgat guld/18K guld, Fusion, kedjans längd 42-45,5 cm, vikt totalt 6,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW(G)/VVS2, ena certifikat HRD 170003065928, ena ca 5,0 mm andra ca 5,25 mm, ena med små naturaler, vikt 1,6 g, stift.
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver, nr 432, design Nanna Ditzel, clips, vikt 21,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, vikt 1,2 g, stift.
HÄNGE, 18K roséguld, morganit ca 1,80 ct, "Cocktail", #P30894, Sandberg Sweden AB, Falköping, originaletui.