Avslutad | Moderna – Lördag 9 december 2017
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 2,19 ctv, ca River(D-E)/IF-VVS, längd 18 cm, vikt 8,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 8,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljanter ca 3,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 12,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 67 briljanter ca 4,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 11,2 g.
GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver, nr 15, 3 cabochonslipade månstenar, stl 16,75 mm, Danmark 1933-1944, vikt 4,1 g.
ARMBAND, sterling silver, ametist, Elique, längd 20,5 cm, vikt 34,5 g, originaletui.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca W-Ca(H-M)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, blå zirkon, signerad Birger Pellas, stl 16,25 mm, vikt 13,8 g, originalask.
VERA WANG, ring, Love Collection, 14K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,37 ctv, ca TCr(I)/VS, 56 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17,75 mm, 2 prinsesslipade blåa safirer, vikt 4,2 g, originaletui, safirerna möjligen syntetiska.
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, bergkristall, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1941, vikt 8,2 g, mindre nagg. (d)
HUBERT HYDMAN, stelt armband, sterlingsilver, signerad reglerbar storlek, Stockholm 1994, vikt 19 g.(d).
CHOPARD, collier, armband, 18K guld, Les Chaines, 92 briljantslipade diamanter ca 2,04 ctv, ca TW/VVS, serienr 6071913 och 6092453, referensnr 85/5992 och 81/6049, längd 18 och 41,5 cm, vikt 106,8 g.