Avslutad | Moderna – Lördag 9 december 2017
COLLIER, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS, längd 40 cm, vikt 3,1 g.
COLLIER, sterlingsilver, gulddetaljer, triljantslipad bergkristall ca 38 ct, mått 12,5 12,5 cm, Anders Högbergs eftr. Anette & Marie Silversmedja, Göteborg 2013, vikt 120,7 g, ask.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, gulddetaljer, triljantslipade bergkristaller, längd 3,7 cm, Anders Högbergs eftr. Anette & Marie Silversmedja, Göteborg 2015, vikt 5,9 g, stift, ask.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct, TW(G)/SI1, GIA inskription på rondisten 1186699687, 12 prinsesslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/VVS2-SI1, HRD- inskription på rondisten på ena stenen 170002985157, vikt 1,7 g, stift, snurrebussar i 18K vitguld.
CHOPARD, manschettknappar, Floating Elephants, 18K guld, refnr 6073165, 75/1970-20, vikt 17,3 g, originaletui.
GEORG JENSEN, 3 ringar, Fusion, 18K guld/vitguld/roséguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv TW(F-G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 16,4 g, originaletui.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 14 prinsesslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca W-TCa(H-K)/SI, längd 42 cm, vikt 6,3 g.
HÄNGE, kors, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 3,0 x 1,5 cm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCa(K)/SI1, 56 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant certifikat IGI F5G69568 0,51 ct TW(G)/VS1, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, saknar stämplar.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, kullås, Rustik, 10,5 mm, pärlrad, odlade sötvattenspärlor ca 8,65 mm, med dobbar, etui.
PASQUALE BRUNI, ring, 4LOVE, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VS, Italien, stl 17 mm, vikt 34,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver/rosé förgyllda, Buchwic Concept Jewellery, handgjorda, längd ca 4,5 cm, vikt 2,3 g.