Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
BROSCH, ca 14K guld, amorf pärla, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, ca 28×25 mm, vikt 7,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,30 ct ca TW/VS, stl 17 mm, Trege Guldsmeds AB, 1976, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade akvamariner ca 3,51 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 22 mm, vikt 3,9 g, krokar med stopp, akvamariner med små nagg.
COLLIER, 18K guld, safirer, rubiner, peridot, behandlad gul diamant ca 0,02 ct, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TCa/P, längd 60 cm, vikt 8,4 g, några stenar med nagg.
RING, 14K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,90 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 19 mm, vikt 5,5 g, smaragden med inneslutningar som når ytan samt naturlig hålighet.
RING, 18K guld, 2 ovalslipade safirer 0,30 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 28 åttkantslipade diamanter 0,05 ctv, höjd 6 mm, vikt 1,2 g, huggies.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 3,80 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS, höjd 27 mm, längd 44 cm, vikt 2,7 g.
RING, 18K roséguld, ovalslipad smaragd ca 0,66 ct, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, smaragden med nagg.
RING, 18K vitguld, 2 ovalslipade diamanter ca 0,52 ctv ca W/VS, carréslipade safirer, stl 16,5 mm, diamanter med nagg på kuletterna, safirer med slitna fasettkanter, nagg, slitage på ringskenan, vikt 4,7 g
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,28 ct, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 1,30 ct, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, höjd 15 mm, längd 43 cm, vikt 2,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-W/VS, längd 16,5 mm, vikt 4,3 g.
ARMBAND, 14K guld/vitguld, 55 briljanter och en åttkantslipad diamant ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, längd 20,4 cm, enstaka stenar med nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, 2 rader, längd 57 cm, lås i 14K vitguld, vikt 72,3 g, knutet, tunnskalig.