Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
HALSKEDJA, 18K guld, x-länk med stav, längd 43,5 cm, doserat 5,1 mm- 6,8 mm, vikt 15,9 g
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, diamanter, smaragder, rubiner, safirer, odlade pärlor, pärlor ca 7,5 mm, längd 72 cm, vikt 56,7 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct ca W/SI, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 15,25 mm, Polen, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,72 ctv ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, sågad skena.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3-7,5 mm, längd 51 cm, lås i silver med paste, vikt 16,9 g, knutet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,26 ct, ca River(E)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld/platina, safir, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, C G Hallberg, Stockholm 1923, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g, safir med slitna fasettkanter och nagg, diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, odlad pärla, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca Cr/VS, A G Dufva, Stockholm 1937, stl 18 mm, vikt 2,7 g, diamant med nagg.
ENSTENSRING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,47 ct, ca TCr/P2, briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-W/VS, längd 16,5 mm, vikt 4,3 g.
BÄGARE, silver, vidgande, på rund räfflad fotring, svisselerad dekor, Johan Liljedahl, Sölvesborg 1799, höjd 102 mm, vikt 71,0 g, bucklor.
COLLIER, 18K vitguld/guld, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca Ca/P1, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, safirer, rubiner, längd 51 cm, vikt 5,0 g, större diamanten med nagg på kronan, en liten diamant skadad,
ENSTENSRING, 18K guld / vitguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct ca W/VS, stl 20,25 mm, Skara 1961, vikt 4,7 g, nagg på kuletten.
SVARTA DIAMANTER, briljantslipade, 4,62 ctv, ca 7,9-8,0 mm, nagg och inneslutningar når ytan.