Avslutad | Klockor – Lördag 5 oktober
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1164, Verk nr. 60042170, Serie nr. 60042170, PIC nr. 2299.80.00, Ref nr. SU 378.0514, Boett nr. 178.0514 (LL), kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, heliumventil, servicebehov, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, ca 2000, box (ej tidsenlig), ytterkartong.
Klockor Louis Vuitton
LOUIS VUITTON, Speedy Chronograph, Cal ETA 2894-2, Serie nr. SB0276, Ref nr. Q212G, Boett nr. 0088 (LL), kronograf, herrur, 40 x 37 (48) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerat läderband, originalspänne, cert, april 2009, box (ej komplett), ytterkartong.
BREITLING, Emergency II, "Night Mission", Cal 76, Serie nr. 1559036, Ref nr. V76325, Boett nr. 4716 B3, herrur, 51 mm, svart titan, SuperQuartz, safirglas, analog/digital (LCD), nödsändare analog/digital (Cospas-Sarsat), MOP, boett med svarta diamanter (198 st.), originallänk, viklås, Ref nr. 3020 B12/159V, laddare/testutrustning, cert, mars 2019, box, väska. LTD (Nr. 5/25), Se fördjupad info.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16013, Serie nr. 9006358, Cal 3035, Verk nr. 1377421, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, utbytt urtavla/visare (Luminova), OBS: se fördjupad info, skadad boett (porer), Jubileelänk (se bild), viklås (2001), Ref nr. 62523H.18-DE8/455 B, cert, juni 1986.
IWC, Schaffhausen, Der Fliegerchronograph, Cal 79320. Ref nr. IW370613, Serie nr. 2634852, Boett nr. 3118127/3706, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 2005.
BREITLING, SuperOcean (200M/660FT, Heritage 46, Chronometre, "Green Edition", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2566663, Serie nr. 2566663, Ref nr. A13320, Boett nr. 0610 B3, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Ocean Classiclänk, viklås, Ref nr. 0510/144A, cert, juni 2010, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr.24/1000).
Klockor Oris
ORIS, "Diver", Cal 654 KIF, Ref nr. 3611/1, herrur, 37 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, gummiband (Tropic Sport), ca 1970, box.
OMEGA, Constellation, Cal 1379, Serie nr. 48002077, Ref nr. BA 196.0325, Boett nr. 196.0325, herrur, 33 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, defekt (akut servicebehov), integrerat läderband, ca 1985.
Klockor Hermès
HERMÈS, Carrick, Cal ETA 2892A2, Serie nr. 726027, Boett nr. CA1.720, herrur, 36 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1995.
Klockor Oris
ORIS, Big Crown, Pointer Date, Cal 640 (ETA 2836-2), Boett nr. 7462, herrur, 33 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 1995, box.
OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 20702987, Ref nr. CD 168.005, Boett nr. 168.005 (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1963, metallänk ej original.
BREITLING, for Bentley 6.75, Chronometre, Cal 44 (ETA 2892A2), Verk nr. 2128178, Serie nr. 2128178, Ref nr. A44362, Boett nr. 4905 B3, kronograf, herrur, 48,7 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, Speedlänk, viklås, Ref nr. S3606/970 A, cert, februari 2007, box, ytterkartong.
JORG HYSEK, Kilada, Ref nr. S012-1325, herrur, 27 x 50 (57) mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, längd 180 mm, ca 2008, box.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Gyromatic, "High Frequency", Cal 440-284, Verk nr. 66525, herrur, 38,5 mm, doublé (skadad), automatisk, plexiglas, dag, datum, läderband, ca 1970.
LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 12.68 Z, Serie nr. 9443577, Boett nr. 6263 21 / 1397, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1954.
CARTIER, Must 21, Cal 87, Ref nr. 008274, Boett nr. 126000 P, damur, 35 mm, bicolour, quartz, mineralglas (skadat), datum, skadad urtavla, OBS: 1 st. skruv till bakboett saknas, integrerad originallänk, viklås, cert (ej komplett), ca oktober 1997, box (skadad).
Klockor Oris
ORIS, Star, ChronOris, "Tachymeter", Cal 725, kronograf, herrur, 38 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, vridbar innerring, läderband, ca 1970, box.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, savonett, Cal 17,6S 17 P, Serie nr. 8516935, Boett nr. 9433260, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), gravyr, monogram, bucklor, ca 1939, tygpåse, etui (Omega).
OMEGA, De Ville, Cal 1350, Serie nr. 42780383, Ref nr. BA 591.0027, Boett nr. 591.0027, unisex, 24,5 x 24,5 (31) mm, 18K guld, quartz, safirglas (nagg), skadad urtavla, defekt ställmekanism, läderband, originalspänne i doublé, ca 1979.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. E883175, Cal 2135, Verk nr. 1859192, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, servicebehov, skadad urtavla, Jubileelänk (skadad, se bilder)), viklås, Ref nr. 62523D.18-P3/468 B, ca 1990, box (ej komplett).