121 - 140 av 276
1...678...14 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 28 september

Aktuell budnivå

BROSCH, 18K guld, turkoser, halvpärlor, Nils Gysler, Stockholm 1892, längd 48 mm, vikt 4,5 g, etui.

Inga bud

Utrop: 3 200 kr

Lägg bud

ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Bodens Guldatelje, Stockholm 1968, stl 17,25 mm, vikt 9,5 g, en diamant har kulettfasett och de andra har nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, cabochonslipad bergkristall, ormlänk, längd 42 cm, vikt 9,1 g.

Inga bud

Utrop: 6 300 kr

Lägg bud

SMYCKESET, collier, hänge/brosch, armband, förgyllt silver, granater, 1800 talets andra hälft, avtagbart hänge/brosch med avtagbara hängen varav två saknas. hänge mått ca 78 mm x 46 mm, små skador på fåtal stenar, vikt 151,6 g

Inga bud

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld, kamé, Stockholm 1858, mått 7,5 x 6,2 cm, vikt 40,5 g.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

RING, 14K guld/platina, smaragsslipad smaragd ca 0,65 ct, 4 gammalslipade diamanter ca 1,72 ctv, ca R-TW/VVS-VS, stl 15,25 mm, vikt 3 g, smaragden med skada och slitage, ask.

12 600 kr

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,59 ct, ca TW(G)/VS2, ca Ge-Kå, Stockholm 1974, stl 15,75 mm, vikt 3,8 g.

Inga bud

Utrop: 78 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, Balestra, längd 19 cm, vikt 54,5 g.

Inga bud

Utrop: 31 500 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca TW/P1, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.

Inga bud

Utrop: 6 600 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, längd 19 cm, vikt 49,3 g.

27 500 kr

Utrop: 28 500 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, tigeröga, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl ca 16,5 mm, vikt 7,0 g, skena för storleksminskning.

Inga bud

Utrop: 6 600 kr

Lägg bud

BENGT LILJEDAHL, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,07 ct, ca W/SI, Stockholm 1968, stl 18,75 mm, vikt 8,5 g.

Inga bud

Utrop: 6 200 kr

Lägg bud

GUNNAR FAHLSTRÖM, ring, 18K guld, cabochonslipad ametist, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 11,8 g, 1 diamant skadad.

Inga bud

Utrop: 6 600 kr

Lägg bud

BESTICKSERVIS, silver, 65 delar, modell Prins Albert, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 efterrättsskedar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, såsslev, 2 serveringsskedar, GAB, Eskilstuna 1970-1980 tal, totalvikt ca 3000 g, i lindor.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

SKÅL, silver, Swedish Grace, hamrad yta, klockformad, C.G. Hallberg, Stockholm 1925, höjd 111 mm, diameter 222 mm, vikt 264,4 g, siffergravyr undertill.

Inga bud

Utrop: 2 200 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 1,70 ct, ca Ca(M)/P2, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, nagg vid rondisten.

Inga bud

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud

COLLIER, 14K guld, 3 odlade sötvattnespärlor, brilajntslipade diamanter ca 4,50 ctv, väldigt variernade färg och renhet på diamanterna från vita-bruna/SI-P, längd ca 42 cm, vikt 50,9 g, minst en diamant saknas, flera stenar är skadade, svaga infattningar.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 42 briljantslipade diamanter 1,12 ctv, ca TW/VS-P, stift, vikt 3,6 g, enstaka diamant med nagg.

Inga bud

Utrop: 16 600 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, onyx, emalj, 1 navetteformad rosenslipad och 82 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, droppformade Southsea pärlor, ca 15x12 mm, ovalslipade smaragder 1,19 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCa-LY/SI-P, höjd 30 mm, vikt 10 g, stift.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud