Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september
Smycken Enstaka örhänge
ETT ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca TW/VS, stift, vikt 0,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, citriner, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI-P, stift med clips, vikt 5,4 g, diamanter med nagg och skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, droppformad odlad pärla 9,9 mm, briljantslipade diamanter 0,023 ctv, ca W/SI, längd 41,5/45 cm, vikt 3,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 45 cm, vikt 3,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 40 cm, vikt 3,9 g.
DOSA, silver, oval, formpressad dekor, Medusa, Magnus Fryberg, Jönköping, 1840, ca 36×30×13 mm, vikt 16,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 navetteslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW/SI, vikt 1,0 g, stift, inneslutning når yan.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, stift, vikt 1,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, opal, 20 briljantslipade ca 0,10 ctv, vikt 1,4 g, sprickbildning i opalen.
STRÖMDAHL, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,23 ct ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g, nagg på kuletten.