Avslutad | Moderna – Lördag 14 september
DIAMANT, briljantslipad 0,94 ct, ca TCr(I)/VS1, slitna fasettkanter och fasetter med repor.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 170 briljantslipade diamanter ca 6,80 ctv, ca TW-W/VS-P, längd 42,5 cm, vikt 16,0 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(L)/P1, Frankrike, stl 18,5 mm, vikt 4,1 g, storleksändrad, diamanten har en inneslutning som når ytan vid rondisten.
OLE LYNGGAARD, örhängen med påhängen, 18K guld, arbetad yta, akvamarin, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, droppformade odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 13,8 g, originaletui med slitage.
MICHAEL HAMMA, collier, järn/18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, Stockholm, längd ca 43 cm, vikt 22,4 g, ej stämplad. (d)
MICHAEL HAMMA, armring, järn/18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, Stockholm, diameter 7 cm, vikt 59,5 g, ej stämplad. (d)
GAUDY, ring, 18K guld/platina, ovalslipad mörkblå safir 1,00 ct, Stockholm 1988, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g, safiren har små nagg.
SCHALINS, alliansring, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,7 g.
Smycken Slät ring
ENGELBERT, ring, 18K tvåfärgat guld, kupad, blanka streck i rödguld, vitt borstat guld, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g.
Smycken Slät ring
ENGELBERT, ring, 18K tvåfärgat guld, blank mittrand i rödguld, borstat vitguld på sidorna, Stockholm 1988, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari,18K vitguld, onyx, diameter 9,5 mm, vikt 3,5 g, stift, originaletui.
SOPHIE BY SOPHIE, helalliansring, Delicate Ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 3,0 g, originaletui, ytterkartong.
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, Stigbert, Stockholm 1977, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW(F)/P1, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g, svaga fattningar, mittstenen har litet nagg på kuletten och inneslutningar som når ytan, enstaka sidostenar har nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16 mm, vikt 1,7 g, enstaka diamanter har nagg.