Avslutad | Allmänna – Tisdag 17 september
RING, förgyllt sterlingsilver, cubic zirkoner, mått mittsten 10 mm, bredd skena 6 mm, vikt 22,9 g, slitage.
HÄNGE, sterlingsilver, ovalslipade granater, kors, höjd 55 mm, vikt 8,1 g, nagg, två stenar sitter snett i sin fattning.
COLLIER, sterlingsilver, peridot, odlade sötvattenspärlor, nefrit, kedjans längd 42-46 cm, hängets höjd 70 mm, vikt 12,0 g.
ARMBAND, sterlingsilver, blå stenar, längd 17 cm, Mexiko, vikt 35,3 g, skadade stenar, ihåligt.
FLORA DANICA, hänge/kedja, sterlingsilver, silver, Persilja, Danmark, kedjans längd 60 cm, hängets höjd 40 mm, totalvikt 21,0 g, etui.
Klockor Record
RECORD, Geneve, Sport, damur, 22 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt (går ej), ca 1950.
CERTINA, damur, 22,5 mm, Serie nr. 6586901, Boett nr. 1701.140, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1967.
Klockor Kronometer Stockholm
KRONOMETER STOCKHOLM, stoppur, 50 mm, Boett nr. 279723, vitmetall, mekanisk, ca 1965.
LONGEAU, herrur, 35 mm, Boett nr. 121 CR, doublé (delvis bortnött), manuell, plexiglas, sekundvisare saknas, skadad urtavla, ca 1950.
ASU, Marin, Antimagnetic, herrur, 31 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1945, metallänk ej original.
Klockor Michael Kors
MICHAEL KORS, Slim Runway, Ref nr. MK3179, damur, 42 mm, doublé, quartz, mineralglas, originallänk, viklås, ca 2022.
FOSSIL, FB-03, Ref nr. FS5726, Boett nr. 112006, kronograf, herrur, 46 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 2019, box.
SECTOR, 770, Ref nr. R3273616004, Boett nr. 83573438, kronograf, herrur, 44 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 2020, box, ytterkartong.
KRONABY, Sweden, Nord 41, Ref nr. A1000-3110, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, ca 2022, box, ytterkartong.