41 - 60 av 301
1234...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti

Klubbad för

RING, 18K guld, citrin ca 9,30 ct, stl 17,25 mm, vikt 8,8 g.

4 200 kr

Utrop: 4 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenpärlor ca 7 mm, lås i 18K guld, längd 68 cm, pärlavkortare i 18K vitguld med odlad saltvattenpärla och mindre åttkantslipade diamanter medföljer, vikt 4,3 g, diamanter med nagg.

Utrop: 4 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 0,34 ct, 26 briljanter 0,31 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld med 2 granater 1,45 ct, 2 rosenkvarts 0,39 ctv, 2 rosa safirer 0,27 ctv, 20 briljanter 0,08 ctv, W/SI, stift

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,90 ct, ca TCa(K)/VS1, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Martin Elmblad, Stockholm 1950/60-tal, stl 17 mm, vikt 7,3 g, storleksändrad, slitage, några åttkantslipade diamanter har skador och nagg, en åttkantslipad diamant utbytt med briljantslipad diamant och en utbytt med trasig cubic zirconia, originaletui.

Utrop: 17 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 41 prinsesslipade diamanter ca 0,61 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g, slitage.

Utrop: 3 700 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, 4 trapetsslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 16 mm, vikt 5,7 g, en av sidostenarna med skada, slitna klor.

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, hänge i 18K guld/silver, kedja i silver, flodpärla ca 6,0 mm, 8 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, längd 45 cm, vikt 3,3 g.

Utrop: 6 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(F)/VS1, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, större nagg vid kuletten, inverterad natural vid rondisten.

Utrop: 15 800 kr

HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, mått 10x15 mm, vikt 2,1 g, diamanter med kulettfasett.

Utrop: 9 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir ca 1,20 ct, antikslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 17,5+ mm, vikt 3,5 g, senare ringskena, safiren är naggad och sliten, diamanter med nagg.

Utrop: 4 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, prinsesslipade diamanter ca 6,00 ctv, briljanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 21 cm, vikt 52,8 g.

Utrop: 77 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad mörkblå safir 1,64 ct enligt gravyr, briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 6,0 g, nagg på safiren.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

TRESTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,01 ct, W(H)/SI1, GIA inskription 2434913628, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca R/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g, ena sidostenen har litet nagg på kuletten.

Utrop: 36 000 kr

RING, 18K vitguld, mabépärla ca 15 mm, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv ca W/SI, stl 16 mm, vikt 16,3 g, saknar stämplar.

Utrop: 11 400 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, gammalslipade diamanter W-TCr/SI, gammalslipade blåa safirer, rosenslipade diamanter, 0,42 ctv enligt gravyr, längd ca 17 cm, vikt 7,5 g, diamanter med små nagg, en safir med större nagg.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCr(I)/VS2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Jovenia, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g, diamanten med en skada vid rondisten/paviljongen.

22 500 kr

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS, Sengels guldsmedja, Stockholm 1972, stl 18 mm, vikt 7,7 g, några diamanter med skador, nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 9 900 kr

ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, rosenslipade diamanter och paste, antika, senare krokar, höjd 53 mm, vikt 14,9 g, diamanterna med slitage och nagg.

4 100 kr

Utrop: 2 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, Alf Halldins Guldsmedsateljé, Örebro, 1999, vikt 6,7 g.

Utrop: 10 800 kr