Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 augusti
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, syntetisk safir, antikslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-CA/VS-SI, troligen finland, 1900-talets första hälft, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, flera diamanter med nagg och skador, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad smaragd, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 0,15 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, höjd 15 mm, vikt 1,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 navetteslipade granater, 6 odlade pärlor, höjd 20 mm, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,29 ctv, TW-Cr/VS-SI, vikt 2,5 g.
OLE LYNGGAARD, collier, naturstenar, dobbar, ej lås, längd 44 cm, ej märkt Lynggaard.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, platina, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 1,8 g, huggie.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/SI1, Västerås Guldsmedsatelje, Västerås 1970, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, låg krona, extra fasett vid rondisten, nagg på kuletten.
HÄNGE/KEDJA, 14K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, W-Ca/VS-P, längd kedja 45 cm, vikt 3,8 g, missfärgningar i guldet på hänget.
CARMOSÈRING, 18K guld, blå safir, briljantslipade diamanter diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 1,9 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, vikt 1,4 g.