Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 augusti
EFVA ATTLING, örhängen, Thin earrings - Veritas Vos Liberabit, sterlingsilver, höjd 71,5 mm, vikt 7,8 g, stift, påse.
EFVA ATTLING, collier, Mini me sans peur necklace, sterlingsilver, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g, originalask
MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, näckrosor, 1952, signerad Sengel, ca 52×52 mm, vikt 21,4 g.
COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors 12 x 9 mm, kedja 41/43 cm, vikt 2,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 21 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca 24 x 12 cm, vikt 0,8 g, några diamanter med nagg.
DIAMANT, briljantslipad 0,28 ct, W(H)/VS, mått 4.19 x 4.17 x 2.56 mm, natural, nagg vid rondist samt på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 2,9 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, Atlejé Guld-Bros, Stockholm 2001, höjd 22 mm, vikt 7,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantig fasettslipad smaragd ca 0,29 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/P, höjd 8,0 mm, bredd 6,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 1,8 g, diamanterna har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad rubin ca 0,36 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-Cr/P, mått 8,5 x 6,5 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 1,9 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan, rubinen har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad blå safir ca 0,55 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-Cr/P, mått 8,5 x 6,5 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,1 g, safiren har sprickor och nagg, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantig fasettslipad akvamarin ca 0,48 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/P, mått 9,0 x 7,5 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,5 g, några diamanter har ytdefekter, akvamarinen har slitna fasettkanter på paviljongen.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,22 ct ca W/VS, stl 18 mm, Stockholm, 1978, vikt 2,6 g, otydliga stämplar.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75 mm, vikt 4,1 g.