Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
BROSCH, silver/14K guld, äldre briljant - och rosenslipade diamanter, mått 63x23 mm, vikt 21,8 g, bucklor.
KAFFESKEDAR, 6 st, sterlingsilver, onyx, emalj, Henry Clifford Davis, Birmingham 1954, längd 96 mm, totalvikt 54,2 g, etui, emaljskador.
FISKSPADE, silver, handtag med dekor i rocaille, GAB, Stockholm, längd 225 mm, vikt 72,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct ca W/SI, venezia, längd 40 cm, vikt 3,7 g.
ASPREY & CO, knivar, 6 st, sterlingsilver, s.k. Pistolgrepp, London 1912, längd 165 mm, totalvikt 159,9 g, originaletui.
RING, 18K roséguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, varav 2 mittstenarna ca 0,18 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,30 ct, ca Yellow/SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-TCr/VS, mått ca 6,0 x 6,0 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-TCa/VS-P, diameter 7 mm, stift, vikt 0,9 g, saknar snurrebussar.
RING, 18K guld, blå emalj, briljantslipad diamant 0,11 ct, ca W/VS, Atelje Stjärnguld, Stockholm 1983, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,4 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g, nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TCr-Cr/VS, stift, mått 5,0 x 5,0 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, varav 2 mittstenarna ca 0,19 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,4 g.
COLLIER, bokstav T, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/VS, mått 8,0 x 6,0 mm, kedjans längd 40 cm, vikt 1,7 g.