Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/SI, längd 42/45 cm, vikt 2,0 g,
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,38 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, diamant med skada på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,39 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25+ mm, vikt 3,1 g, mycket slitna fattningar.
RING, 14K guld, ovalslipad safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/SI-P, Österrike, Wien, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/P1, stl 20 mm, vikt 3,1 g.
KARL LAINE, collier, kulor av hematit, sterlingsilver, bergkristall, längd 48 cm, vikt 52,2 g.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g, rubin med nagg och inneslutningar som når ytan.
THERESIA HVORSLEV, armband, sterlingsilver, för Alton, Falköping 1972, längd ca 18 cm, vikt 65,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i sterlingsilver, längd 50 cm, knutet, vikt 27,8 g.
RING, 18K guld, lila paste, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 10,8 g, diamanter med nagg och skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stift, vikt 0,6 g, saknar snurrebussar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i sterlingsilver, längd 78 cm, knutet, vikt 38,0 g, i behov av omträdning.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ct, ca W/VS, vikt 0,6 g, diamant trasig.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ctv, ca TW/VS, vikt 1,0 g.