Avslutad | Moderna – Lördag 20 juli
ÖRHÄNGEN, fjärilar, 18K roséguld, 64 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/SI-P, mått 21x10 mm, vikt 3,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, platina, 22 baguette- och 26 briljantslipade diamanter ca 4,60 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 20 mm, vikt 16,9 g, stift, en diamant med skada.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,75 ct, ca TCr(I)/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 6,6 g, diamanter med nagg.
POMELLATO, armband, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, längd 19 cm, vikt 78,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter ca 8,55 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 20 cm, vikt 13,9 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, orm, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,7 g, en diamant med skada.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, mittdel, 18K vitguld, svarta diamanter ca 0,16 ctv, NK 66 (stl ca 21,5 mm), vikt 7,6 g, slitage.
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, ref.nr. NSV172, stl 60 (19 mm), bredd 3,60 mm, vikt 3,8 g, bruksslitage.
ARMRING, sterlingsilver, "Dune", Paula Pantolin, öppen modell, höjd 30 mm, vikt 77,7 g.
RING, förgyllt sterlingsilver, "Zephyr", Paula Pantolin, delvis matterad, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, "Zephyr", Paula Pantolin, delvis matterad, höjd 30 mm, vikt 13,4 g.
RAGNAR R. JØRGENSEN, manschettknappar, Hjärtan, sterlingsilver, 19x16 mm, vikt 23,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,92 ctv, ca TCr-TCa(I-J)/SI, längd 17,5 cm, vikt 6,8 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/SI, Hamma Michael Guld & Silversmide, Stockholm 1982, stl 16,75 mm, vikt 11,0 g.
EFVA ATTLING, ring, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/SI, stl 17,25+ mm, vikt 3,0 g, originaletui, ytterkartong.