Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad morganit 0,69 ct, briljantslipade diamanter 0,07 ctv, ca TW/VS, vikt 0,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,72 ctv, R-TW/SI, vikt 1,9 g, stift, ena diamanten har natural vid rondisten och litet nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,68 ctv, W/VS, vikt 1,8 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd kedja 38 cm, vikt 1,8 g.
RING, ca 12K guld/silver, cabochonslipad rubin, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-LBr/SI, stl 15,75+ mm, vikt 3,7 g, några diamanter med små nagg, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, rubiner, safirer, smaragder, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/P, höjd 20 mm, stift/clips, vikt 7,7 g, flertalet stenar med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade morganiter 0,76 ctv, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,2 g.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad safir ca 3,60 ct, höjd 19 mm, vikt 2,3 g, safren har nagg på paviljongen.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,5-8,5 mm, off round, lås i 18K guld, odlad pärla, längd 54 cm, vikt 18,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,6 g.
COLLIER, 18K guld, smaragder 0,75 ctv, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca W/VS-SI, längd 42/46 cm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 5,2 g, saknar stämplar.
ARMBAND, 18K vitguld, smaragder 0,55 ctv, briljantslipade diamanter 1,23 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 6,6 g.