Avslutad | Klockor – Lördag 1 juni
PERRET & FILS, Brenets, fickur, 41 mm, savonett, Boett nr. 59175, 14K guld, ankargång, vargtänder, defekt (går ej, akut servicebehov), innerlock i 14K guld, monogram, bucklor, ca 1900, etui.
Klockor Rado
RADO, DiaStar, Multifunction, Serie nr. 03463327, Boett nr. 193.0456.3, herrur, 27 x 32,5 (38) mm, analog/digital, high-tech ceramics (bicolour), quartz, safirglas (repor), integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04402, cert, mars 2000, box, ytterkartong.
LONGINES, Admiral (T-Swiss Made-T), Cal 501, Serie nr. 14411645, Ref nr. 8213-1, Boett nr. 15192632, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1967.
OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 21432585, Ref nr. CD 168.004, Boett nr. 168.004 (K.B), herrur, 35,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1964.
BREITLING, Shark (300M/1000FT), Cal 17 (ETA 2824-2), Serie nr. 3022, Ref nr. A17605, herrur, 42 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, Professionallänk, viklås, Ref nr. 872A, ca 1995.
Klockor Hermès
HERMÈS, Loquet, Serie nr. 1384539, Boett nr. L01.210, damur, 19,5 mm, stål, quartz, safirglas, armlänk, Ref nr. L01.110, ca 2000.
Klockor Hermès
HERMÈS, Paris, Medor, Serie nr. 696967, damur, 23 x 23 (32) mm, doublé, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, ca 1995, etui, ytterkartong.
TISSOT, T-Touch, Serie nr. RKO-HA-94155, Ref nr. T33.7.888.92, Boett nr. Z 253/353P, herrur, 42 mm, analog/digital, titan, quartz, safirglas, kolfibertavla, originallänk, viklås, Ref nr. Z352.650P, cert, augusti 2007.
CREDOR, Seiko, "Ultra Slim", herrur/damur, 23,5 x 29 (34,5)/17 x 22 (27) mm, Cal 6730E/2F70A, Serie nr. 410036/570059, Boett nr. 6730-5710/2F70-5300, bicolour, quartz, hardlexglas, läderband, originalspänne i stål, ca 1984, box.
ROLEX, Genève, Cellini, s.k. "Dègradé Dial", Ref nr. 4084, Serie nr. 3570386, Cal 1600, Boett nr. 4084 / 80, herrur, 30 x 28,5 mm, 18K guld, manuell, safirglas, integrerad originallänk (skadad, ej signerad), längd 190-185 mm, totalvikt 80,1 gram, ca 1973.
OMEGA, herrur, 34,5 mm, Cal 332, Serie nr. 12056362, Ref nr. OT 2617, Boett nr. 10926761/2617, 18K guld, hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, servicebehov, gravyr, bucklor, läderband, ca 1950.
OMEGA, De Ville, Cal 1330, Serie nr. 43022794, Ref nr. BA 191.0045, Boett nr. 191.0045, herrur, 31 x 31 mm, 18K guld, quartz, mineralglas, skadad urtavla, läderband, ca 1979.
SEIKO, 5 Sports, Cal 4R36A, Serie nr. 772773, Ref nr. SRPD-73K1, Boett nr. 4R36-07G0, herrur, 42,5 mm, automatisk, hardlexglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, februari 2024, box, ytterkartong.
OMEGA, De Ville (OM Swiss Made OM), Cal 620, Serie nr. 25944746, Ref nr. BA 111.084, Boett nr. 111.084, herrur, 28,5 x 29,5 (32,5) mm, 18K guld, manuell, plexiglas, urtavla i guld, skadad urtavla, textilband, originalspänne i doublé, ca 1967.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50 mm, Cal V, Serie nr. 17178, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1905, etui (Fabian Höglund Drottninggatan 39 Sthlm).
OMEGA, Seamaster, Polaris, s.k. "Uggla", Cal 1445, Serie nr.50437926, Ref nr. DR 396.1222, Boett nr. 396.1022 / 396.1222 (LL), herrur, 31,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, dag, datum, skadade visare, integrerad originallänk (stål), viklås, Ref nr. 1455/448, ca 1990, box.
OMEGA, Constellation, Cal 1455, Serie nr. 48222633, Ref nr. DB 595.0102, Boett nr. 595.0102, damur, 22,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, defekt (går ej, akut servicebehov), integrerad länk i förgyllt silver (ej original), ca 1986.
Klockor Sarcar
SARCAR, damur, 26 mm, Boett nr. 52245 126, 18K vitguld, quartz (går ej, se fördjupad info), safirglas, pärlemorurtavla, briljantslipade diamanter på urtavla / boett (88 st. varav 1 st ca 0,4 ctv), integrerat läderband, originalspänne i 18K vitguld, ca 1995.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 91269222, PIC nr. 2221.80.00, Ref nr. SU 396.1504, Boett nr. 196.1504 (LL), herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, ca 2011.