Avslutad | Allmänna – Tisdag 18 juni
95 DIAMANTER, briljantslipade ca 3,60 ctv, TW-TCa/SI-P, lägre kvalité samt nagg och skadade stenar.
THERESIA HVORSLEV, 6 teskedar, modell Thema, sterlingsilver, Mema, Lidköping år 1973, vikt 114,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, tsavoriter ca 0,84 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-TCr/P, ankarlänk 46 cm, vikt 2,7 g.
BROSCH, silver, kalcedon, signerad Zahle, Pinco Förening UPA, Stockholm 1956, mått 45x40 mm, vikt 6,9 g.
BROSCH, silver, turkosa glasstenar, Pinco Förening UPA, Stockholm 1959, mått 40x30 mm, vikt 5,7 g.
Glas Vaser
REIJMYRE, vas, blått drivet glas, Monica Bratt, modell 202, 1900-talets mitt, höjd 26,5 cm.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, odlade sötvattenspärlor, längd 45 cm, 19 cm, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, strass, kullås i sterlingsilver, längd 46 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, rosenkvarts, kvarts, längd 5 cm, vikt 7,7 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade färgade sötvattenspärlor, knappformade, krokar, längd 3,5 cm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, ametist, stift, längd 3 cm, vikt 2,7 g.