61 - 80 av 313
1...345...16 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj

Klubbad för

HÄNGE, sterlingsilver, Silversmeden Lars Arby, Göterborg, höjd 70 mm, vikt 11,8 g. (d)

700 kr

Utrop: 700 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,48-1,50 ct, ca W(H)/VS1, 37 briljant- samt 1 åttkantslipad diamant ca 0,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, den större diamanten har 2 tydliga naturaler på rondisten, minimalt etch mark på bordet, samt tunn rondist och planslipad kulett, en av de mindre diamanterna har rikligt med inneslutningar inklusive en sprickbildning vid ytan.

Utrop: 75 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI, hängets mått ca 20,0 x 16,0 mm, tvinnad kedja ca 45 cm, vikt 5,4 g.

Utrop: 8 700 kr

COLLIER, 14K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI-P, Interlocking Unity, Logan Hollowell, längd 41-46 cm, vikt 3,6 g.

3 800 kr

Utrop: 4 400 kr

APOSTOLOS, collier, oxiderat sterlingsilver/18K guld, rubiner, Grekland, längd 43,5 cm, vikt 16 g.

Utrop: 3 000 kr

SIGURD PERSSON, ring, sterlingsilver, 1981, stl 16,5 mm, vikt 8,2 g, originaletui

Utrop: 1 400 kr

ENGELBERT, hänge med kedja, 18K vitguld, grå pärla ca 6,75 mm, briljantslipad diamant 0,04 ct längd 42,5 cm, vikt 9,4 g.

Utrop: 6 400 kr

SOPHIE BILLE BRAHE, ring, Cassiopeia, 18K guld, 5 briljantslipade ca 0,11 ctv, stl 16,5 mm vikt 2,8 g

Utrop: 7 000 kr

SOPHIE BILLE BRAHE, ring, Rue de Diamant Double Ring, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW/VS, stl 16,75/17,5 mm, vikt 4,1 g, originalpåse.

Utrop: 9 000 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 1,81 ctv, ca TW-Ca/P, diameter 29 mm, stift, vikt 6,9 g, ett fåtal diamanter har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 26 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17,25 mm, 3,3 g.

Utrop: 33 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr-TCa/VVS-VS, stift, mått 5,5 x 5,5 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 6 200 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 3,98 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 10,0 g.

ÖRRINGAR, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 32 mm, vikt 8,3 g.

Utrop: 17 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-TCr/P, längd 16,5-19 cm, vikt 2,3 g, någon diamant med litet nagg på kuletten.

Utrop: 28 000 kr

ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 12 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,5 g.

Utrop: 3 500 kr

RING, platina, prinsesslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/SI1, GIA Report 2387535243, 38 briljantslipad diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, GIA certifikat.

Utrop: 47 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-Cr/P, diameter på hängen 1,8 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 3,5 g, någon diamant med litet nagg.

Utrop: 12 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 92 briljantslipade diamanter ca 1,09 ctv, ca TW-TCa/SI-P, höjd 15 mm, huggies, vikt 5,3 g, några diamanter med små nagg.

Utrop: 18 200 kr