Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april
ELON ARENHILL, ring, 18K vitguld, ovalslipad guld safir ca1,60 ct, ovalslipad blå safir ca 1,20 ct, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, Malmö 2005, stl 18 mm, vikt 6,5 g, storleksändrad. (d)
MATSILVER, 60 delar, Olga, silver, 12 bordgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, vikt ca 2910 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, J Petterssons Eftr, Stockholm 1963, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, 2 diamanter med nagg på kuletten, något slitna fattningar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 61 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-Cr/SI-P, rörliga mittstenar, längd 40 cm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipade och antikslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, stenar med nagg/små skador.
ARMBAND, 14/18K guld, safirer, 24 äldre briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, vikt 15,5 g, en safir är syntetisk, en safir saknas.
RING, 18K trefärgat guld, 29 äldre briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, stl 17,5 mm, vikt 14,1 g, diamanterna med slitna fasettkanter, enstaka diamanter med skador och nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS2, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld, 60 briljantslipade dimanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 5,9 g, slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 72 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW/VS, höjd 22 mm, vikt 8,6 g, stift/clips.
CAMÉHÄNGE, 18K guld, agat/karneol, antik, mått ca 5 x 3,5 cm, vikt 13,7 g, äldre etui.
ARMRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, diameter 62 mm, vikt 15,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, odlad pärla, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 8,0 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 7,6 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 1,46 ct, 6 droppslipade vita safirer ca 1,54 ctv, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g, enstaka stenar med nagg.