Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 blå safirer 0,81 ctv, 40 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, W-Ca/P, stift, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17 mm, vikt 7,5 g, 2 diamanter saknas, små skador på smaragden.
TASSE DU VIN, silver, svängd godronnering, franskt mynt 1652, höjd 25 mm, längd 98 mm, vikt 89,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 5 rubiner 0,25 ctv, 20 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca W-Ca/P, ankarlänk, längd 45,5 cm, vikt 2,1 g, 3 rubiner med nagg, 1 diamant med inverterad natural.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 15 mm, vikt 3,6 g.
A MICHELSEN, armring, sterlingsilver, Köpemhamn, 1960-tal, diameter 60 mm, vikt 78,6 g, något skev.
ARVO SAARELA, armring, silver, Enköping 1954, 60x70 mm, vikt 45,2 g, bucklor och något skev. (d)
RANDERS SØLVVAREFABRIK armring, sterlingsilver, Rander, Danmark 1960-tal diam 65 mm, vikt 64,7 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljant- och 22 åttkantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 6,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 4 - 8,5 mm, lås i silver, längd 51 cm, vikt 19,3 g.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, diamanten med nagg vid rondisten.
RING, 18K guld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/P, stl 17,75 mm, vikt 4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 blå safirer 0,61 ctv, 60 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, W-TCa/P, huggies med fasta påhäng, vikt 4,2 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca Cr/VS, höjd 11 mm, vikt 0,5 g, nagg på kuletten.