Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/P3, stl 18 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, safirer, åttkantslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g. safirer med nagg.
RING, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter, stift, vikt 1,2 g, en snurrebuss i förgyllt sterlingsilver.
RING, 14K vitguld, 3 briljant / åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stl 16 mm, vikt 1,7 g, skada på huvudstenen.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade pärlor ca 6 mm, längd 18 cm, kullås i 18K guld från Iduna, vikt 9,5 g, knutet.
RING, 18K vitguld,2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, barocka, ca 3 - 7 mm, lås i 18K guld/vitguld med diamanter, Dahlgren & Co, Malmö 1923, vikt 11 g, trasigt.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, ovalslipad syntetisk safir, 14 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,3-6,9 mm, lås i 14K guld, odlad pärla, längd 51 cm, vikt 16,5 g.