Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, Martin Elmblad, Stockholm 1941, höjd 85 mm, vikt 55,5 g, något skev.
TESIL, silver, delvis förgylld, pärlbård, C.G. Hallberg, Stockholm 1917, längd 187 mm, vikt 50,8 g.
RING, titan, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,92 ctv, W/SI, stl 15,75 mm, några briljanter med skador och nagg, vikt 4 g
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta med åttkantslipade diamanter längd 43/46 cm, vikt 2,1 g
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant ca 0,39 ct TW/P, stl 16,25 mm, nagg på kuletten, vikt 1,4 g
COLLIER, glaspärlor, lås i silver, längd 102 cm, bredd 0,5 cm, vikt 19,1 g, trasigt, lagningar.