Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
RING, akryl/14 vitguld, citrin, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,25 mm, vikt 5,0 g, slitage.
RING, 18K guld/platina, safirer, rosenslipade diamanter, Frankrike, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, diamanter med skador och nagg, svaga fattningar.
RING, 18K rodinerat guld, ovalslipad blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.
CARMOSÈRING, 18K guld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, smaragd med nagg och slitage.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, en diamant sitter snett i sin fattning, en diamant med inneslutning som når ytan.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, mittsten med skada.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g, diamanter med kulettfasett.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, stift, höjd 35 m, vikt 4,5 g, enstaka koraller med skador.
RING, 18K guld/vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,1 g, en diamant är skadad, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 4,75 mm, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 15 mm, vikt 2 g, stift.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1967, stl 14,75 mm, vikt 4,6 g, några stenar med skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 2,5 g, diamant med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 rubiner 1,01 ctv, 112 briljantslipade diamanter 0,23 ctv, ca W-TCa/P, stift, längd 2 cm, vikt 3,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 5 rubiner 0,49 ctv, 20 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, W-TCa/P, ankarlänk, längd 40,5 cm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, smaragder, mindre pärlor, äldre åttkantslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.