181 - 200 av 624
1...91011...32 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april

Klubbad för

COLLIER, 18K vitguld, Davidsstjärna, 30 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd ca 45 cm, vikt 4,4 g.

Utrop: 6 200 kr

ARMBAND, 18K guld, färgstenar bl a safir turmalin, citrin, peridot, akvamarin, längd 17,5 mm, vikt 3,0 g, några stenar med nagg och inneslutningar som når ytan.

2 900 kr

Utrop: 3 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 0,66 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, höjd 12 mm, kedja 44 ccm, vikt 2,5 g.

Utrop: 11 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rubiner, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stift, vikt 1,7 g, saknar snurrebussar.

Utrop: 2 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 rubiner 0,53 ctv, 40 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W-TCa/P, stift, vikt 1,9 g.

Utrop: 6 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 smaragder 0,33 ctv, 40 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W-TCa/P, stift, vikt 1,8 g.

6 300 kr

Utrop: 7 200 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Gerdt Hartvig Sandqvist, Stockholm, stl 16 mm, vikt 4,2 g, storleksändrad.

Utrop: 7 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 5 rubiner 1,35 ctv, 38 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca W-TCa/P, ankarlänk, längd 40,5 cm, vikt 3,3 g.

Utrop: 8 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,8 mm, off round, lås i silver, paste, längd 46,5 cm, en sten saknas i låset, defekt lås.

500 kr

Utrop: 600 kr

BÄGARE, ett par, silver, pärlbård, Lars Hessling, Linköping 1795, totalvikt 124,2, bucklor, spricka, lagningar.

Utrop: 1 100 kr

BROSCH/HÄNGE, låghaltigt guld, camé, rosenslipade diamanter, mått 50x65 mm, vikt 19,1 g, etui.

1 500 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, diamant med nagg.

4 700 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 14K guld, rubiner, äldre briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,7 g, diamant med skada.

Utrop: 2 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, diamant med naturaler vid rondisten.

4 000 kr

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K vitguld, gammal- och åttkantslipade diamanter, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g, flera diamanter med nagg.

Utrop: 3 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgyllt sterlingsilver, vikt 90,1 g, knutet.

2 500 kr

Utrop: 900 kr

EFVA ATTLING, ring, Carpe Diem, sterlingsilver, stl 17,75 mm, vikt 7,4 g.

325 kr

Utrop: 400 kr

EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver, Pences de moy, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g. slitage.

250 kr

Utrop: 300 kr

RING, 18K guld/vitguld, 1 briljant ca 0,21 ct, små nagg vid rondist och på kulett, 1 briljant ca 0,05 ct TW/VS nagg på kulett, 3 st äldre briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g .

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca W/P, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr