Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
COLLIER, 18K vitguld, Davidsstjärna, 30 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd ca 45 cm, vikt 4,4 g.
ARMBAND, 18K guld, färgstenar bl a safir turmalin, citrin, peridot, akvamarin, längd 17,5 mm, vikt 3,0 g, några stenar med nagg och inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 0,66 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, höjd 12 mm, kedja 44 ccm, vikt 2,5 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rubiner, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stift, vikt 1,7 g, saknar snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 rubiner 0,53 ctv, 40 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W-TCa/P, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 smaragder 0,33 ctv, 40 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W-TCa/P, stift, vikt 1,8 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Gerdt Hartvig Sandqvist, Stockholm, stl 16 mm, vikt 4,2 g, storleksändrad.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 5 rubiner 1,35 ctv, 38 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca W-TCa/P, ankarlänk, längd 40,5 cm, vikt 3,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,8 mm, off round, lås i silver, paste, längd 46,5 cm, en sten saknas i låset, defekt lås.
BÄGARE, ett par, silver, pärlbård, Lars Hessling, Linköping 1795, totalvikt 124,2, bucklor, spricka, lagningar.
BROSCH/HÄNGE, låghaltigt guld, camé, rosenslipade diamanter, mått 50x65 mm, vikt 19,1 g, etui.
RING, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, diamant med nagg.
RING, 14K guld, rubiner, äldre briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,7 g, diamant med skada.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, diamant med naturaler vid rondisten.
RING, 18K vitguld, gammal- och åttkantslipade diamanter, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g, flera diamanter med nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgyllt sterlingsilver, vikt 90,1 g, knutet.
RING, 18K guld/vitguld, 1 briljant ca 0,21 ct, små nagg vid rondist och på kulett, 1 briljant ca 0,05 ct TW/VS nagg på kulett, 3 st äldre briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g .