Avslutad | Moderna – Lördag 13 april
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 15 rubiner ca 0,43 ctv, 56 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/P, kedja 40/45 cm, vikt 2,7 g.
GEORG JENSEN, armband 425b, 18K guld/silver, design Lene Munthe, längd 18 cm, vikt 28,5 g, extra länkdel medföljer.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/P1, vikt 1,4 g, stift, ena diamanten har liten inverterad natural på rondisten.
GEORG JENSEN, hänge, Offspring, 18K guld/sterlingsilver, nr 433B, höjd 28 mm, vikt 4,1 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, oxiderat silver, löv, design Charlotte Lynggaard, höjd 7,4 cm, vikt 7,2 g.
HAND, hänge, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW/VS, hjöjd 32 mm. vikt 4,1 g, originaletui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, längd 6,5 cm, vikt 6,6 g, kedja, 3 rader, oxiderat sterlingsilver, längd 59 cm, dobbar, vikt 19,5 g.
OLE LYNGGAARD, kedja, 3 rader, 18K/oxiderat sterlingsilver, längd 39 cm, dobbar, vikt 15,4 g,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stift, längd 26,0 mm, vikt 4,8 g, några diamanter med ytskador.
OLE LYNGGAARD, collier, stenkulor 10 mm, längd 46 cm, trätt på vajer, dobbar, vikt 63,2 g.
OLE LYNGGAARD, collier, stenkulor 10 mm, längd 46 cm, trätt på vajer, dobbar, vikt 64,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stift, diameter 10,5 mm, vikt 4,2 g, rodium saknas delvis.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,05 ctv, W-TCR(H-I)/VVS2-VS2, vikt 1,9 g, stift, diamanterna har små nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,99 ctv, River-TW/VVS-VS, vikt 2,2 g, stift, ena diamanten har naturaler vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, längd 35,0 mm, vikt 4,1 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K guld, barock odlad sötvattenspärla, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS-SI, höjd 28,0 mm, vikt 6,9 g.