Avslutad | Moderna – Lördag 13 april
Silver Vas
TIFFANY & CO, vas, sterlingsilver, invändigt förgylld, Elsa Peretti, höjd 15,5 cm, vikt 147 g, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 16 mm, vikt 3,2 g, huggies.
ENGELBERT, enstensring, platina, briljantslipad diamant 0,76 ct, TW(G)/VS1, GIA dossier 1208370871, EX/EX/EX/NONE, stl 17 mm, vikt 4,2 g, gravyr, certifikat.
COLLIER, 18K guld/vitguld, längd ca 47 cm, vändbar, vikt 18,8 g
Visa varaSmycken Halskedja
OLE LYNGGAARD, halskedja, 18K guld, Lotus, längd 90 cm, vikt 7,2 g, etui, certifikat,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,59 ctv, TW-W/P, stift, vikt 3,8 g.
MATTI J HYVÄRINEN, ring, 18K guld, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 19 mm, vikt 6,5 g. (d)
ENGELBERT, örhängen, Bonbon,18K guld/vitguld, topaser, 26 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, krokar, höjd 23 mm, vikt 5,4 g.
EFVA ATTLING, collier, Love bowl, 18K vitguld, svarta diamanter ca 0,37 ctv, längd 42-45 cm, vikt 5,6 g, originaletui.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 3-delad, 18K vitguld, rubiner, stl 56 (ca 18 mm), Nina Koppel, vikt 17,9 g, originaletui.
EFVA ATTLING, Magic Star Ring, 18K vitguld, rökkvarts ca 16,5 ct, 46 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 17,7 g, etui.
ARMBAND, 18K guld, 330 briljantslipade diamanter ca 2,84 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 18 cm, vikt 10,9 g.
BROSCH, 18K guld, odlad pärla, arbetad yta, mått 38 x 41 mm, svenska importstämplar, vikt 12,6 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, blommor, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW/VS, diameter 14 mm, stift, vikt 5,3 g, avtagbara blomblad, originaletui.
RING, 18K vitguld, baguetteslipad diamant ca 0,58 ct, ca TW/VS1, 2 trapetslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VVS2, stl 17 mm, vikt 5,7 g, Gemlab certifikat.
RING, 18K vitguld, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 17+ mm, vikt 2,5 g.
LANTZ, alliansring, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2001, stl 17,5 mm, vikt 7,7 g, gravyr.