Avslutad | Moderna – Lördag 13 april
EFVA ATTLING, Crystal Drop Necklace, sterlingsilver, bergkristall, längd 42-45 cm, vikt 5,5 g, originalask.
SOPHIE BY SOPHIE, armring, sterlingsilver, innermått 6 x 5 cm, vikt 23,2 g, små repor.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, peridoter ca 5,60 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, höjd 20 mm, vikt 3,9 g, krokar med stopp.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, safirer, smaragder och tsavoriter ca 1,83 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, längd 17,5 cm, vikt 9,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 ovalslipade akvamariner ca 13,50 ctv längd 15 cm, vikt 7,0 g, några akvamariner med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidade ametister 12,18 ctv, tanzaniter 0,65 ct, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 33 mm, vikt 5,2 g, stift, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade topaser 9,16 ctv, turmaliner ca 0,30 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 22 mm, vikt 4,6 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade prasioliter 40,24 ctv, peridoter 0,74 ctv, briljantslipad diamanter, Mandelstam, höjd 40 mm, vikt 11,7 g, stift, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad agat, apatiter 0,44 ctv, 2 briljantslipade diamanter 0,03 ctv, Mandelstam, höjd 28 mm, vikt 4,9 g, originalask.
BVLGARI, ring, B.zero1, 4 band, 18K guld, stl 54 (17+ mm), vikt 11,7, visst slitage, kärvar lite i fjädringen, etui, ytterask.
LAPPONIA, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,06 ctv enligt grvyr, ca TW/VS, Finland, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
KARL-HEINZ SAUER, collier, 18K guld, stålvajer, lapis lazuli, odlade sötvattenspärlor, längd 44 cm, vikt 4,8 g, ask.(d)
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, arbetad yta, hjärta, mått 11 x 10 mm, vikt 3,4 g, pärlcollier, odlade färgade sötvattenspärlor, längd 41 cm, dobbar, 6 lösa extra pärlor, originaletui.
OLE LYNGGAARD, collier, fasetterad onyx, sterlingsilver, längd 39 cm, dobbar, vikt 8,3 g, 10 extra pärlor.
OLE LYNGGAARD, collier, korallkulor 7,5 mm, längd 41 cm, dobbar, knutet, vikt 17,5 g, 3 extra korallkulor.
OLE LYNGGAARD, collier, 5 rader, odlade sötvattenspärlor, sterlingsilver, längd 41 cm, dobbar, vikt 28,5 g, extra pärlor.