Avslutad | Moderna – Lördag 9 mars
GEORG JENSEN, alliansring, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,45 ct, ca TW(G)/VS, ref, 1553D, stl 17 mm (54), vikt 3,2 g, repor på insidan av ringskenan.
KEDJA, sterlingsilver, stavlänkar, osignerat, troligtvis Ray Urban, längd ca 92 cm, vikt 98,2 g,
TENNISARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 1,23 ctv enligt gravyr, Faint Brownish Pink-Fancy Light Pink/VS-P, längd 16,5 cm, vikt 7,1 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,52 ct, ca Fancy Brownish Yellow/SI1, GIA certifikat 2171971641, stl 16,5+ mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75+ mm, vikt 8,2 g, enstaka diamanter har minimala nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,39 ctv enligt gravyr, ca Light Brown-Light Brownish Yellow/P, längd 18 cm, vikt 6,8 g, några diamanter med nagg.
TAPIO WIRKKALA, hänge/kedja, Silver Moon, sterlingsilver, Kultakeskus Oy, Finland, höjd 49 mm, längd 60 cm, vikt 9,3 g, originalask.
TAPIO WIRKKALA, hänge/kedja, Full Moon, silver, Kultakeskus Oy, Finland, höjd 5,5 cm, längd 45 cm, vikt 12,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,91 ct, Fancy Light Yellow/VVS2, GIA Coloured Diamond Report 2151519291, höjd 15 mm, kedja 42 cm, vikt 4,4 g, litet nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rosen- och briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Fancy Light Grayish Yellow-Fancy Intense Yellow/SI-P, höjd 65 mm, vikt 5,8 g, brisyrkrokar.
ÖRHÄNGEN, 18K svärtat vitguld, 188 svarta briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, diameter 42 mm, vikt 7,3 g, lätt slitage.
ARMRING, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 5,5 x 4,7 cm, vikt 15,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, Annika Bertilsdotter, Stockholm 2018, diameter ca 8,9 mm, vikt 2,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, Annika Bertilsdotter, Stockholm 2018, diameter ca 11,9 mm, vikt 3,4 g.
LAPPONIA, armband, 18K guld, design Björn Weckström, Finland 1976, längd 18 cm, säkerhetskedja, vikt 11,0 g.
EFVA ATTLING, örhängen, sterlingsilver Loopiloop, höjd ca 6,3 cm, stift, vikt 12,6 g