Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars
ENSTENSRING, Spectre, 18K guld, briljantslipad diamant 0,90 ct enligt gravyr, ca TCr-Cr/VS2, G Dahlgren, Malmö 1983, stl 18,25 mm, vikt 3,0 g.
UPPLÄGGNINGSBESTICK, 4 delar, silver, Frankrike, omkring 1900, 15,5-18 cm, vikt 130,6 g, etui.
SKÅL, silver, kristallglas, Fransk stämpel, höjd 6 cm, diameter 11 cm, vikt 252,9 g, nagg på botten.
ARMBAND, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,95 ctv, ca TW-W(G-I)/SI, längd 16,5 cm, vikt 12,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, rosa safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, längd 17 cm, vikt 7,5 g.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor ca 5,5-8,1 mm, lås i 18K guld med snidad ametist, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, knutet, vikt 35,1 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,80 ct, Ewert Olausson, Göteborg 1986, stl 15,75 mm, vikt 3,4 g, 1 klo av, små nagg på safiren.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct enligt gravyr, ca TCa(K-L)/VS2, Juvel-Magnus, Henån 1971, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g, diamant med nagg och naturaler på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovala fasettslipade smaragder ca 1,71 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VS, stängbara krokar, längd 26,0 mm, vikt 4,9 g.
HÄNGE, 14K vitguld, kors, briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-TCr/SI-P, mått 32 x 18 mm, vikt 3,4 g.
RING, platina, paste, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g, saknar stämplar, en av stenarna har mycket slitna fasettkanter.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, antikt judiskt kopparmynt, pansarlänk, längd 40 cm, total vikt 14,1 g, certifikat.
SKÅL, Sofiero, silver, hamrad yta, Ingrid Rådström, höjd 7,5 cm, diameter 135 mm, vikt 311 g, originalask.
RING, 18K vitguld, blå safir 6,72 ct, utan tecken på värmebehandling, ALGT certifikat 72921639 , 34 briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 16,25 mm, vikt 9 g, safiren har en inneslutning som når ytan samt nagg vid rondisten, ett större antal diamanter har inverterade naturaler, öppna inneslutningar, skador och nagg.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16+ mm, vikt 13,4 g, 2 diamanter med är skadade.
KLACKRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K)/VS2, Hovjuvelerare Gunnar Fahlström, Stockholm 1965, stl 15 mm, vikt 9,1 g.