Avslutad | Klockor – Lördag 3 februari
OMEGA, Seamaster, Cal 552, Serie nr. 17363329, Ref nr. CK 14700, Boett nr. 14700 2 SC (C.B), herrur, 33,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, servicebehov, OBS: saknar bakpackning, läderband, originalspänne i stål, ca 1959.
LONGINES, Les Grandes Clasiques, Serie nr. 26123170, Boett nr. 7426, herrur, 26,3 x 32,8 mm, doublé (10 micron), quartz, safirglas, skadad urtavla, läderband, ca 1995.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 283, Serie nr. 12294435, Ref nr. CK 2537, Boett nr. 2537-10, stål (Satybrite), manuell, plexiglas, utbytt minutvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust 31, Chronometer, Ref nr. 278273, Serie nr. A0S53052, Cal 2236, Verk nr. E05055P8, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål/guld (Yellow Rolesor), automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63363-5NE/938, cert, maj 2022, box, ytterkartong.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 30 mm, Cal 2310, Boett nr. 2256795,18K guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk (skadad), längd 190-195 mm, totalvikt 100,5 gram, ca 1980.
CARTIER, Santos Carrée, Cal ETA 2671, Boett nr. 090282147, damur, 23,5 x 23,5 (34,5) mm, stål/guld, automatisk, safirglas, buckla (se bild), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. D0322919, ca 1985.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, s.k. "Fat/Flat Four Bezel", Ref nr. 16610, Serie nr. T966201, Cal 3135, Verk nr. 7652303, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-V8/501 B, cert, juli 1997, box (ej komplett).
must de CARTIER, Tank, Cal 81, Boett nr. 6 81006 / 37049 / 35535, unisex, 23,5 x 23,5 (31) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quartz, mineralglas, skadad urtavla, safir på krona saknas, läderband, ca 1985.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 59092399, PIC nr. 2263.80.00, Ref nr. ST 396.1641, Boett nr. 196.1641, midsize, 36,25 mm, stål, quartz, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1612/932, längd 183 mm, ca 2005.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. 9514865, Cal 2135, Verk nr. 525640, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, skadad urtavla, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570F-K1-A/68 B, totalvikt 70,6 gram, ca 1986.
S.DEVAULX, Palais Royal 124, mormorsur, 36 mm, Boett nr. 585 / 1729, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), motiv/emalj, innerlock i 18K guld, ca 1830.
FICKUR, "Lepine", 44,5 mm, Boett nr. 20457, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1840, nyckel, etui.
CARTIER, Santos Ronde, Cal ETA 2671, Boett nr. 296507018, unisex, 29 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 245152, längd 174 mm, ca 1985, box (ej komplett).
JAEGER-LE COULTRE, Memovox (T Swiss Made T), reseväckarur, 37 x 43 mm, Cal K911, Serie nr. 1976564, Ref nr. 11007, Boett nr. 1209328, vitmetall, mekanisk, alarm, ca 1970, läderfodral, kedja.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, s.k. "Sigma Dial", Ref nr. 1601, Serie nr. 3258776, Cal 1570, Verk nr. D328878, Boett nr. 1601, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, servicebehov, Jubileelänk (Folded, storleksändras ej), viklås (1980), Ref nr. 6252H14-F/255, längd 185 mm, ca 1972.
OMEGA, De Ville, Prestige, Power Reserve, Chronometer, Cal 2627, Verk nr. 86284575, Serie nr. 86284575, PIC nr. 424.53.40.21.02.002, Boett nr. 168.2080, herrur, 39,5 mm, 18K guld, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, liten sekundvisare, gångreservindikator, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, maj 2013, träbox.
Klockor Panerai
PANERAI, Radiomir 1940 3 Days Automatic, (L Swiss Made L), Cal P.4000, Verk nr. 001522, Serie nr. OP6980 / BB1711836, Ref nr. PAM00572, Boett nr. Q1341/2000, herrur, 45 mm, stål, automatisk (microrotor), safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, november 2017, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 177200, Serie nr. M926512, Cal 2231, Verk nr. A 2575538, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), servicebehov, Oysterlänk, viklås (Oysterclasp, utbytt), Ref nr. 70160-X2W/5AC, ca 2008.
CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 25-66 M, Boett nr. 851.3363.65, 14K guld, manuell, plexiglas, cert, december 1977, metallänk ej original, box (skadad).