Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
HÄNGE, 18K guld, hjärta, åttkantslipade diamanter, höjd 19 mm, en diamant är skadad, vikt 1,4 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, rubin, safir, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, rosenstenar, Sengels Guldsmedja, Stockholm 1973. stl 16,75+ mm, vikt 4,8 g, gammalslipad diamant med skada, flera rosenstenar med nagg och skador, safir och rubin med nagg och slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 20 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift, vikt 2,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenpärlor ca 7,4-4,1 mm, doserade, lås i 18K vitguld, längd ca 52 cm.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/SI, vikt 9,0 g, stift och bygel, 2 nagg.
Ädelstenar Safirer
4 OBEHANDLADE SAFIRER, olika slipningar, 5,22 ctv (1,17 - 1,53), Sri Lanka, nagg och slitna fasettkanter.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 39 briljanter 0,25 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,0 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld med 40 st briljanter 0,24 ctv, G(TW)/VS, storlek 16,25 mm, vikt 2,2 g.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K guld, odlad saltvattenpärla ca 6,0 mm, 3 briljanter ca 0,015 ctv, vikt 0,9 g.
COLLIER, korall, doserat, ca 6-11 mm, lås i förgyllt silver, längd 73 cm, vikt 54,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade ametister, diameter 13 mm, vikt 2,8 g, stift, nagg.