Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, lås i platina med 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, C.G Hallberg, Stockholm 1947, längd 50 cm, vikt 9,9 g, säkerhetskedja i 18K guld
COLLIER, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 0,41 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 15,5 g.
ARMBAND, 18K guld, safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, längd 18,5 cm, 38,9 g, enstaka diamanter med nagg.
COLLIER, 18K guld, ametister, pärla, Stockholm 1905, längd 43 cm, vikt 6,8 g, ena ametisten med nagg.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, smaragdslipad diamant 1,61, ca TW(G)/VS1, stl 15,5 mm, vikt 4,5 g.
ARMBAND, doserat, förgyllt silver, ovalfasetterade citriner, Hedblom, Stockholm 1911, längd 16,5 cm, vikt 21,2 g, nagg.
MANSCHETTKNAPPAR, knutar, 18K guld, Stockholm 1947, diameter 14 mm, vikt 7,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, briljantslipad diamant ca 0,67 ct, ca TCr/VS, stl ca 15,75 mm, vikt 7,0 g, ena av dom två mindre diamantern är trasig, diamanten på 0,67 ct har kraftig bearding runt rondisten, ringen är i behov av rodingering och polering.
RING, 18K guld, grön kalcedon, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, Nyströms guld AB, Stockholm 1988, stl 15 mm, vikt 9,5 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, pansarlänk, briljanter ca 0,72 ctv, ca W/P, längd 17,5 cm, 42,9 g.
COLLIER, 18K guld, opal, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 25,1 g.
ARMBAND, 18K guld, flerfärgade turmaliner, Jo'Ans, Köping 1965, längd 19 cm, vikt 22,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW-W(G-H)/VS1, 60 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, Schrittesser Guld & Silversmide, Göteborg 1987, stl 18,5 mm, vikt 12,7 g, den större diamanten har mindre skada under rondisten samt nagg vid kuletten, någon enstaka av de mindre diamanterna har skada.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca Ca(M)/VS1, stl 18,25 mm, naturaler på rondisten.