81 - 100 av 303
1...456...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, lås i platina med 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, C.G Hallberg, Stockholm 1947, längd 50 cm, vikt 9,9 g, säkerhetskedja i 18K guld

3 300 kr

Utrop: 3 300 kr

COLLIER, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 0,41 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 15,5 g.

Utrop: 10 000 kr

ARMBAND, 18K guld, safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, längd 18,5 cm, 38,9 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 22 000 kr

COLLIER, 18K guld, ametister, pärla, Stockholm 1905, längd 43 cm, vikt 6,8 g, ena ametisten med nagg.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, smaragdslipad diamant 1,61, ca TW(G)/VS1, stl 15,5 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 110 000 kr

ARMBAND, doserat, förgyllt silver, ovalfasetterade citriner, Hedblom, Stockholm 1911, längd 16,5 cm, vikt 21,2 g, nagg.

3 200 kr

Utrop: 2 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, knutar, 18K guld, Stockholm 1947, diameter 14 mm, vikt 7,6 g.

4 000 kr

Utrop: 4 300 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, figarolänk, Stockholm 1982, längd 19,5 cm, vikt 71,8 g.

Utrop: 39 500 kr

COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, längd 45 cm, vikt 37,2 g.

Utrop: 20 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, briljantslipad diamant ca 0,67 ct, ca TCr/VS, stl ca 15,75 mm, vikt 7,0 g, ena av dom två mindre diamantern är trasig, diamanten på 0,67 ct har kraftig bearding runt rondisten, ringen är i behov av rodingering och polering.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K guld, grön kalcedon, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, Nyströms guld AB, Stockholm 1988, stl 15 mm, vikt 9,5 g.

Utrop: 5 000 kr

ARMBAND, 18K guld, X-länk, Stockholm 1959, bredd 21 mm, längd 20 cm, vikt 63,7 g.

Utrop: 35 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, pansarlänk, briljanter ca 0,72 ctv, ca W/P, längd 17,5 cm, 42,9 g.

Utrop: 24 000 kr

COLLIER, 18K guld, opal, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 25,1 g.

14 000 kr

Utrop: 15 800 kr

ARMBAND, 18K guld, flerfärgade turmaliner, Jo'Ans, Köping 1965, längd 19 cm, vikt 22,8 g.

Utrop: 12 200 kr

ARMBAND, 18K guld, fiskbenslänk, längd 18 cm, vikt 28,1 g.

Utrop: 15 600 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW-W(G-H)/VS1, 60 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, Schrittesser Guld & Silversmide, Göteborg 1987, stl 18,5 mm, vikt 12,7 g, den större diamanten har mindre skada under rondisten samt nagg vid kuletten, någon enstaka av de mindre diamanterna har skada.

Utrop: 50 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca Ca(M)/VS1, stl 18,25 mm, naturaler på rondisten.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-W/SI, höjd 3 cm, vikt 4,7 g, en diamant är skadad, enstaka med små nagg.

Utrop: 7 700 kr