201 - 220 av 303
1...101112...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K rodinerat guld, ovalslipad safir ca 2,00 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/P, stl 17 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, 7 carréslipade smaragder, 16 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 6,4 g.

4 000 kr

Utrop: 4 400 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, längd 19,5 cm, vikt 57,4 g.

Utrop: 31 500 kr

RING, 18K guld/vitguld, stl 18,25 mm, vikt 12,5 g.

Utrop: 6 900 kr

Utrop: 4 700 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,00 ct TCa(K)/SI2, GIA inskription 5186702715, 28 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/SI-P, stl 16 mm +, vikt 4,2 g.

Utrop: 32 500 kr

C.G. HALLBERG, skål med glasinsatts, silver, jugend, Stockholm 1912, diameter 23 cm, höjd 24 cm, silvervikt 790 g, nagg på glasinsattsen.

Utrop: 6 600 kr

BÄGARE, silver, godronnerad fot, vågband, Eric Råström, Stockholm 1955, diameter 12,5 cm, höjd 20 cm, vikt 514 g.

Utrop: 4 000 kr

ARMBAND, 18K guld, pansarlänk med onyx, citrin, ametist och kalcedon, Jo`ans, längd 18 cm, vikt 23,9 g.

Utrop: 13 000 kr

RING, 19,2K guld, cabochonslipad granat, 2 odlade pärlor, stl 17,5 mm, vikt 10,1 g.

Utrop: 5 200 kr

ARMBAND, 18K vitguld, gammlslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-P, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1948, längd 17 cm, vikt 10,5 g, säkerhetskedja.

6 500 kr

Utrop: 7 500 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, ca 65 briljantslipade diamanter 1,20 ctv enl gravyr, ca W-CR/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 6,9 g.

Utrop: 16 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, Ceson, Göteborg 1976, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 7 800 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/SI1, GIA inskription 2298527446, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, gravyr, diamanten har repa på kronan och nagg på kuletten.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,75 ct, TW(G)/VVS, Stjärnringen, Strömdahls, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 23 000 kr

ARMBAND, 18K guld, ihålig pansarlänk, längd 19,5 cm, vikt 9,4 g.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, höjd 14 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 3 200 kr

CLIPS/BROSCH, 9K till 18K vitguld/platina, odlade pärlor ca 3,0-6,4 mm, åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, mått 55x34 mm, vikt 22,4 g, en pärla saknas, sprickor i några lödningar.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, förgyllt silver, ametister, halvpärlor, antik, omkring 1900, längd 43 cm, vikt 15,2 g, några ametister har små nagg.

3 800 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1.50 ct 24 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv. stl 16,25 mm, vikt 10.6 g, smaragden med slitage och skador.

Utrop: 7 200 kr