Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2023
HÄNGE, hjärta, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,96 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 26 mm, vikt 5,9 g, några diamanter sitter snett i fattningen, enstaka diamanter har små skador och flera diamanter har nagg på kulett.
RING, 18K guld, ovalslipad safir, briljant och carréslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,0 g, safir med små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI-P, höjd 13 mm, stift, vikt 4,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,60 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,0 g, mycket svag fattning.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 0,93 ct, 12 briljanslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g, diamanter med nagg och mindre skada, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 18K guld, oval fasettslipad safir ca 0,47 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 17,25 mm, vikt 3,8 g, safiren har slitage på fasettkanter och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/P, 10 carréslipade safirer ca 1,00 ctv, stl 17,75 mm, vikt 6,0 g.
RING, silver, delvis förgyllt, Carl Forsberg, Södertälje 1990, stl 18,5 mm, vikt 18,6 g.