Avslutad | Valentin – Lördag 10 februari
RING, 18K vitguld, ametist, blå topas, peridot, citrin, granat och rosenkvarts, 57 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.
COLLIER, 14K guld/rodinerat vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TCa/SI, längd 49 cm, 24,6 g, inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca TCa(K)/VS1, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,11 ct, mindre briljanter ca 0,10 ctv, stl 20,5 mm, vikt 3,0 g, en mindre diamant har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, vikt 3,4 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla ca 7,25 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, höjd 17 mm, vikt 2,9 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 1,50 ct, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,2 g, rubin med mindre nagg, en diamant med skada.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljant - och droppslipade diamanter 0,52 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, hjärtan, 18K vitguld, safirer, dropp - och prinsesslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca W/SI-P, höjd 8,5 mm, vikt 2,7 g, stift.
RING, 18K guld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, diamant med skada, smaragden har inneslutningar som når ytan.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,45 ct, ca W/VS, gammal- och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, 1900-talets första hälft, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g, sprickor i ringskenan, lagningar, storleksökad med vitguld, mittstenen har lätt slitna fasettkanter, några sidostenar har nagg.
RING, 18K vitguld, rosa safir 1,14 ct,30 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, 36 åttkantslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 4,6 g, svaga fattningar, safiren har nagg, skador på galleriet.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 15,5 mm, stift/clips, vikt 17,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtslipade smaragder ca 1,48 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCA/VS-P, höjd 9 mm, vikt 2,5 g, stift.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, huggies, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,99 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 2,5 cm, huggies, vikt 7,0 g.