141 - 160 av 271
1...789...14 Gå till

Avslutad | Valentin – Lördag 10 februari

Klubbad för

RING, 18K vitguld, ametist, blå topas, peridot, citrin, granat och rosenkvarts, 57 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 9 000 kr

COLLIER, 14K guld/rodinerat vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TCa/SI, längd 49 cm, 24,6 g, inneslutningar som når ytan.

Utrop: 12 600 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca TCa(K)/VS1, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 40 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,11 ct, mindre briljanter ca 0,10 ctv, stl 20,5 mm, vikt 3,0 g, en mindre diamant har nagg.

Utrop: 4 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, vikt 3,4 g.

Utrop: 18 400 kr

Smycken Pärlhänge

PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla ca 7,25 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, höjd 17 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 3 200 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 1,50 ct, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,2 g, rubin med mindre nagg, en diamant med skada.

Utrop: 15 800 kr

ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljant - och droppslipade diamanter 0,52 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 16 800 kr

ÖRHÄNGEN, hjärtan, 18K vitguld, safirer, dropp - och prinsesslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca W/SI-P, höjd 8,5 mm, vikt 2,7 g, stift.

Utrop: 8 800 kr

RING, 18K guld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, diamant med skada, smaragden har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 6 200 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,45 ct, ca W/VS, gammal- och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, 1900-talets första hälft, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g, sprickor i ringskenan, lagningar, storleksökad med vitguld, mittstenen har lätt slitna fasettkanter, några sidostenar har nagg.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, rosa safir 1,14 ct,30 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, 36 åttkantslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 4,6 g, svaga fattningar, safiren har nagg, skador på galleriet.

3 900 kr

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K vitguld, 7 hjärtslipade tanzaniter ca 4,71 ctv, stl 17 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 14 400 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 15,5 mm, stift/clips, vikt 17,4 g.

Utrop: 13 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtslipade smaragder ca 1,48 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCA/VS-P, höjd 9 mm, vikt 2,5 g, stift.

Utrop: 22 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 15 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, huggies, vikt 3,5 g.

Utrop: 14 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,99 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 2,5 cm, huggies, vikt 7,0 g.

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, mindre briljanter ca 0,44 ctv, mått ca 7,4x7,3 mm, stift, vikt 2,4 g, klorna hos de större diamanterna är något ojämna.

Utrop: 14 400 kr