Avslutad | Valentin – Lördag 10 februari
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,51 ctv, ca TCr(I)/SI2, HRD certifikat 210000075489, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17,25+ mm, vikt 2,9 g, mittstenen har kraftigt mjölkig ton, en liten diamant är skadad.
BROSCH, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,30 ct, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, svart emalj, längd 62 cm, vikt 6,6 g, emaljskador, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, en diamant med skada.
STRÖMDAHLS, hänge, 18K guld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, höjd 17 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, ca 82 briljant- och åttkantslipade diamanter 0,71 ctv enl gravyr, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g, stämplad GHA.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner 1,28 ctv enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/VS-SI, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/VS, vikt 1,5 g, ena diamanten med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 6,5 g
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS, Schalins, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad smaragd 0,85 ct, 18 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, smaragden med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, rubiner ca 3,41 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 ovalslipade smaragder ca 1,35 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g, enstaka diamanter med skador och nagg, en smaragd med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, höjd 29 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla ca 11,6 mm, briljanter 0,74 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 5 cm, vikt 5,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld med jade TYP A 16,8x12,7 mm, certifikat från HK JSL, 3 briljanter 0,14 ctv, ca W/SI, vikt 3,4 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, vikt 1,0 g, ena diamanten med nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, vikt 1,0 g, stift.