Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari
ARMBAND, 18K roséguld, 58 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI-P, flexmodell, 60x50 mm vikt 4,3 g, en diamant skadad.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VVS-VS, creoler, stift, vikt 6,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 4,1 g,
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 65 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 7,0 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 54 briljantslipade diamanter ca 4,64 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 14,7 g, några diamanter med nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 45 cm, vikt 9,3 g, skadad kedja.
COLLIER, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 44 cm, vikt 11,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI, stl 18 mm, vikt 5,7 g, en diamant med brun ton.
COLLIER, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42 cm, vikt 20,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/SI, ca 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS-SI, Fancy Guld & Juveler, Ängelholm 2009, stl 16,5 mm, vikt 9,1 g, gravyr, nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,62 ct, TW(F)/SI2, inskription GIA 6157451346, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g, gravyr.
RING, 14K guld/platina, odlad pärla, gammalslipad diamant ca 0,55 ct, 8 gammalslipade diamanter ca 0,18 ctv, antik, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g, mittstenen med nagg vid rondist, slitna klor, etui.
RING, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad rosa safir ca 0,81 ct, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g, safir har inneslutningar som når ytan.
PÄRLCOLLIER, 7 - radigt, orientaliska och odlade pärlor,silver/9K vitguld, rosenslipade diamanter, 33 cm, vikt 32,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld/platina, äldre briljantslipad diamant ca 3,20 ct, ca Light Yellow(O-P/VS2, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Light brownish yellow/SI, stl 17,75 mm, vikt 1,6 g, nagg vid rondist samt inneslutning som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 0,63 ct, ca TCa/skador och nagg vid rondisten, stl 18,75 mm, vikt 3,3 g.
BROSCH/HÄNGE, silver/18K guld, delvis förgyllt, glas, diamanter, antik, höjd 71 mm, vikt 16,3 g.