Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari
EINAR MODAHL, dräktbrosch, silver, delvis förgylld, filigranarbete, Oslo, Norge, höjd 83 mm, vikt 17,8 g.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, vit och gul emalj, Elvik & Co A/S, Norge, längd 43 cm, vikt 14,1 g.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, blå emalj, Magnus Hestenes, Bergen, Norge, längd 18 cm, vikt 27,4 g, säkerhetskedja.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, röd emalj, Hans Myhre, Norge, längd 18,5 cm, vikt 19,1 g, säkerhetskedja.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,51 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, diamanter med slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, smaragder, gammalslipade, åttkantslipade och rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7,3 g, en trasig diamant, några smaragder saknas, smaragd med nagg och slitage.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE, 18K guld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, diameter ca 1,5 cm, vikt 2,7 g.
PANDORA, collier med berlock, sterlingsilver/14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 28,9 g.
PANDORA, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, vikt 3,4 g, originaletui.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Ceson, Göteborg 1974-1976, höjd 15 cm, vikt 397,0 g, fylld oval botten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 15 mm, vikt 3,5 g, huggies, några diamanter med nagg.