Avslutad | Klockor – Lördag 13 januari
BREITLING, Navitimer Heritage, Chronometre, "321 Tigers", Cal 35 (ETA 2892A2), Verk nr. 419832, Serie nr. 419832, Ref nr. A35340, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar räknesticka, integrerad Navitimerlänk, viklås, Ref nr. S3802-430A, cert, januari 2003, box (skadad). Limiterad och numrerad (Nr. 208/250).
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 56649282, PIC nr. 2542.80.00, Ref nr. SU 396.1523, Boett nr. 196.1523/396.1523 (LL), herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas (repor), datum, heliumventil, originallänk (skadad, stift och rör behövs bytas), viklås, Ref nr. 1503/825, ca 1998.
BREITLING, Blackbird, "Edition Speciale", Chronometre, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2169836, Serie nr. 516005, Ref nr. A13353, Boett nr. 2602 B3, kronograf, herrur, 39,8 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, UTC, Serie nr. 0256, Ref nr. A70172, Pilotlänk (Special), viklås, Ref nr. S3501/318A, ca 2002.
JAEGER-LE COULTRE, damur, 19 mm, Serie nr. 1386461, Boett nr. 775530, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, skadad boett (böjt bandhorn), läderband, ca 1959.
ZENITH, fickur, 52 mm, kronograf (defekt), Serie nr. 1711878, Boett nr. 2822811 / 737, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, servicebehov, gravyr (se bild/fördjupad information), motiv, bucklor, ca 1912.
OMEGA, De Ville, Cal 484, Serie nr. 25509635, Boett nr. 8101 / 949618, damur, 14 x 18,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, integrerad originallänk, totalvikt 40,8 gram, ca 1969.
Klockor Rado
RADO, Integral, Serie nr. 12220968, PIC nr. R20784152, Ref nr. 01.152.0784.3.015, herrur, 27 x 34 (40) mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk (stål/ceramica), viklås (titan), Ref nr. 04608, cert (ej daterat), ca 2012 box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster (T-Swiss Made-T), "Tachymetre", Cal 1040, Serie nr. 38288873, Ref nr. ST 176.0007, Boett nr. 176.007, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, läderband, ca 1974.
Klockor Heuer
HEUER, Yacht Timer (3 ATU), stoppur/kronograf, 44 mm, Cal Lemania 6000, Ref nr. 202.515, svart stål, mekanisk, plexiglas, Perlonband, OBS: se fördjupad information, ca 1983, kartong.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 33 mm, Cal 1412 U, Serie nr. 4066707, Boett nr. 3882426, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1956.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 11147991, Ref nr. OT 2271, Boett nr. 10839531/2271, 18K guld, manuell, plexiglas (löst), liten sekundvisare, visare ej synkroniserade, skadad urtavla, glasring saknas, läderband, ca 1948.
TAG HEUER, Aquaracer (300 m/1000 ft), Calibre 5, Serie nr. RZD7848, Ref nr. WAY2112.BA0928, Boett nr. WAY2112, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, defekt (går ej, akut servicebehov), originallänk, viklås, Ref nr. FAA084-Y-G1/3212 Y, cert (digitalt), mars 2017, box, ytterkartong.
TIMEX, Q Timex GMT, "1978 Reissue", Ref nr. TW2V38100, herrur, 38 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, GMT-visning, originallänk, ca 2021, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Professional, Cal 1620, Serie nr. 39584462, Ref nr. ST 186.0004, Boett nr. 186.0004 (LL), herrur, 36,5 mm, digital (LCD), stål, quartz, mineralglas, originallänk, viklås, Ref nr. ST 1305.741, ca 1977.
Klockor Rado
RADO, Integral, Serie nr. 12220975, PIC nr. R20784152, Ref nr. 01.152.0784.3.015, herrur, 27 x 34 (40) mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk (stål/ceramica), viklås (titan), Ref nr. 04608, cert, maj 2012 box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cosmic (-T Swiss Made T-), Cal 565, Serie nr. 25366577, Ref nr. ST 166.0026, Boett nr. 166.00026, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1967.
TISSOT, Seastar 1000 (300M/1000FT), Cal ETA 2824-2, Serie nr. RKR-BC-18324, Ref nr. T19.1.593.51, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås, längd 183 mm, ca 2003.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 33,5 mm, Cal 1414 U, Serie nr. 4644293, Boett nr. 4148944, 14K guld, automatisk, plexiglas, läderband, ca 1961.
TAG HEUER, Aquaracer (300 Meters), Serie nr. NM0467, Ref nr. WAF1313:BA0819, midsize, 33 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (10 st. 8/8), briljantkrans (42 st. TW/VS, ca 0,61 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. FAA038-G-S5/3133 G, cert, augusti 2008, box (ej komplett), ytterkartong.