Avslutad | Allmänna – Tisdag 23 januari
LONGINES, "K.E.Hallin, Upsala", fickur, 53 mm, Boett nr. 1045764, silver (0,800), ankargång, urtavla ej signerad, defekt, gravyr, bucklor, ca 1900.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4162812, Boett nr. 4956520, silver (0,800), ankargång, skadad/renoverad urtavla, skadad boett, monogram, bucklor, ca 1912.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 50 mm, Boett nr. 30627, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1915, fickurskedja i vitmetall.
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 38,5L T1, Serie nr. 10043321, Boett nr. 141-1, stål, ankargång, saknar glas, skadad urtavla, ca 1944, fickurskedja i vitmetall.
EXAKT, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 796353, doublé, ankargång, skadad urtavla, gravyr, skadad boett, bucklor, ca 1925, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Minerva
MINERVA, fickur, 51 mm, Verk nr. 1738171, Boett nr. 657459, kronograf, stål, ankargång, saknar visare, skadad urtavla, defekt (går ej), ca 1960.
Klockor Swatch
SWATCH, Irony, Greenalize, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz (går ej), plexiglas, datum, originallänk, ca 1997, etui.
Klockor Swatch
SWATCH, Irony, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz (går ej), plexiglas, datum, originallänk, ca 2000, etui.
FICKUR, "Tre Kronor", "Antimagnetic" 50 mm, Boett nr. 13723, nickle, ankargång, gravyr, ca 1940.
Klockor Minerva
MINERVA, stoppur, 51 mm, Boett nr. 595563, vitmetall, mekanisk, 60 sek / 30 min, ca 1970.
HANOWA, Swiss Military, Boett nr. 6-4231/6-5231, herrur, 39 mm, stål, quartz (går ej), safirglas, datum, läderband, ca 2010.
Klockor Minerva
MINERVA, stoppur, 51 mm, Boett nr. 460846, vitmetall, mekanisk, 60 sek/30 min, ca 1970.
LEJON, damur, 20 x 40 (57) mm, silver (0,800), manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, skadad ställaxel, integrerad originallänk (0,800), ca 1970.
OMEGA, fickur, 53 mm, Serie nr. 4500550, Boett nr. 5407232, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, motiv (Lok), saknar bygel, ca 1915.
ZENITH, fickur, 51 mm, Serie nr. 2788062, Boett nr. 3361710 / 2488, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1927.
COLLIER, sterlingsilver, snidad rosenkvarts, dekorerade svarta kulor med blommor, längd 62 cm.