Avslutad | Klockor – Lördag 2 december 2023
TISSOT, Tradition, Serie nr. RUB SFU QY6, Ref nr. T063.610.16.057.00, Boett nr. T063610 A, herrur, 42 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, viklås, cert, mars 2023, box.
Klockor Tudor
TUDOR, Geneve, Black Bay Fifty-Eight (220m:660 ft), "Nymans Edition", Chronometer, Cal MT5402, Serie nr. 4TH8271, Ref nr. M79030B, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, gravyr, originallänk, viklås, Ref nr. 72040-ZE05, cert, oktober 2021, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad.
BREITLING, Bentley Motors, Chronometre, Cal 25 B (ETA 2892A2), Verk nr. 781048, Serie nr. 781048, Ref nr. A25362, Boett nr. 2404 B3, kronograf, herrur, 48,7 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband, viklås, ca 2004, box (skadad).
OMEGA, Speedmaster, Date, "Tachymetre", Cal 1152 (B) Serie nr. 53553199, PIC nr. 3511.50.00, Ref nr. ST 175.0043, Boett nr. 175.0043/375.0043 (LL), kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, utbytta visare (Luminova), skadad urtavla, servad april 2023, ca 1992, metallänk ej original.
OMEGA, herrur, 34 mm, Cal 351, Serie nr. 1252365, Ref nr. CK 2597, Boett nr. 2597-2, stål (Staybrite), hammarautomat, plexiglas, utbytt sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1951.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 33 mm, Cal 88 (Inca), Serie nr. 1116183, Boett nr. 1129291, stål, manuell, plexiglas, sekundvisare saknas, delvis relumad visare, skadad urtavla/visare, defekt (går ej, akut servicebehov), OBS: saknas verkhållare, ca 1946, metallänk ej original.
OMEGA, Speedmaster, "Tachymètre", Cal 321, Serie nr. 18419600, Ref nr. CK 2998, Boett nr. 2998-5, kronograf, herrur, 39 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), utbytta visare (se fördjupad info), skadad urtavla/visare (saknar lume), läderband, originalspänne, ca 1962.
Klockor Piaget
PIAGET damur, 23 mm, Cal 9P, Serie nr. 668104, Boett nr. 926 B11 / 127836, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), briljantkrans (36 st. TW-W/VS-Si, ca 0,90 ctv), integrerad originallänk, längd 176 mm, totalvikt 70, 9 gram, ca 1975.
OMEGA, Louis Brandt, "2nd Generation", Cal 1119 (ETA 2892-2), Serie nr. AL 526, PIC nr. 5311.30, Ref nr. BA 166.0300, Boett nr. 166.0300, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, servicebehov, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1999, träbox, ytterkartong, Limiterad upplaga.
OMEGA, Seamaster, s.k. "Linen Dial", Cal 285, Serie nr. 16922715, Ref nr. CK 14390, Boett nr. 14390-9-SC (CSP), herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, gravyr, läderband, ca 1958.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 33,5 mm, Cal 853, Serie nr. 1646730, Boett nr. 1651530, stål (Staybrite), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1962, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, Cal 1342, Serie nr. 40308599, Ref nr. ST 196.0106, Boett nr. 196.0106 (LL), herrur, 36 mm, stål, quartz, plexiglas, datum, defekt krona/ställmekanism, gravyr, läderband, ca 1977.
TAG HEUER, 2000 (T-Swiss Made-T), Professional (200 Meters), Serie nr. KA6961, Ref nr. WK1313, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas (repor), datum, urverk ej signerat, defekt vridring (klickar ej), originallänk, viklås, Ref nr. BA0313/3053 G, ca 1998.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. 9296593, Cal 2135, Verk nr. 0664299, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, defekt (akut servicebehov), Jubileelänk (skadad, se bild), viklås, Ref nr. 62523-D14-G11/468 J, cert, augusti 1987.
Klockor Hermès
HERMÈS, Paris, Kelly 2, Serie nr. 2371139, Boett nr. KT1.210, damur, 15 x 41,5 mm, stål, quartz, safirglas (repor), läderband (double-loop, se fördjupad information), originalspänne i stål, ca 2005.
IWC, Schaffhausen, Pilot Classic, Spitfire, Cal 79320, Serie nr. 2691660, Ref nr. 3717-06, Boett nr. 3173932, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2008, box, ytterkartong.
JAEGER, väckarur, 61 x 50 mm, Ref nr. 54, gulmetall / lack, mekanisk, 8-dagarsverk, defekt (går ej), alarm, ca 1960.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Vivianna, design Torun Bülow-Hübe, Ref nr. 326, Serie nr. 113036, damur, 33 mm, stål, quartz, safirglas (repor/nagg), skadad urtavla (sprickor), integrerad armlänk (L), ca 2000, box, ytterkartong.
BREITLING, Chronomat, Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 1 03060, Ref nr. B13047, kronograf, bicolour, automatisk, safirglas (se fördjupad information), datum, Roleauxlänk (stål), viklås, cert, maj 1998, box, ytterkartong.