Avslutad | Klockor – Lördag 2 december 2023
TISSOT, PRX, Powermatic 80, Cal C07111, Serie nr. AB3 DCB 3YY, Ref nr. T137.407.11.041.00, Boett nr. T137407 A, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, integrerat läderband, ca 2021, box, ytterkartong.
Klockor Hublot
ROLEX, OP, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69138, Serie nr. E927492, Cal 2135, Verk nr. 2452708, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum (växlar sent), diamanturtavla (10 st. 8/8), briljantkrans (40 st. TW/VVS, ca 0,60 ctv), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570-X3/68 B, totalvikt 74,1 gram, cert, juli 1995.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Bvlgari, Cal 080 MBBB, Verk nr. 337313, Serie nr. L14701, Ref nr. BB 38 SS CH, kronograf, herrur, 38 mm, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, cert, februari 2006, box, ytterkartong.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 33 mm, Verk nr. 420836, Boett nr. 203-4, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 33 mm, Verk nr. 320433, Boett nr. 203-3, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 283, Serie nr. 13993650, Ref nr. CK 2792, Boett nr. 2792-1 SC, stål, manuell, plexiglas, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1953.
CERTINA, herrur, 36 mm, Cal 324, Serie nr. 2229370, Boett nr. 81204 (HF), stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla (målade index), skadad urtavla, läderband, ca 1952.
TAG HEUER, Aquaracer (300 Meters), Cal 5 (SW 200-1), Serie nr. RPZ0316, Ref nr. WAN2110.BA0822, Boett nr. WAN2110, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås (defekt), Ref nr. FAA040/3103, cert, april 2012, box, ytterkartong.
SEIKO, Prospex (20Bar), "Alpinist", Cal 6R35A, Serie nr. 010327, Ref nr. SPB121J1, Boett nr. 6R35-00E0, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innerring, glasbaksida. läderband, viklås, cert, februari 2021, box, ytterkartong.
Klockor Vulcain
VULCAIN, Cricket (RA Swiss Made RA), "Pepsi-Cola", Cal MSR S2, Boett nr. S2315A, herrur, 34 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, alarm, logo på urtavla, defekt (akut servicebehov), läderband (skadat, se bild), originalspänne i doublé, ca 1960.
SEIKO, Presage, Cocktail Time, "Star Bar", Cal 4R72A, Serie nr. 2194/5000, Ref nr. SSA455, Boett nr. 4R72-00A0, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, hardlexglas, glasbaksida, läderband, viklås, cert, september 2022, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 2194/5000).
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Nabucco (200m/660ft), Cal ETA 2824-2, Serie nr. V741667, Ref nr. 3900-ST-05207, Boett nr. 3900, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, originallänk, viklås, Ref nr. G3.07, ca 2007, box (skadad), ytterkartong.
ZENITH, fickur, 49 mm, Serie nr. 2744080, Boett nr. 307555, 14K guld (Boliden), ankargång, innerlock i 14K guld, ca 1926.
must de CARTIER, VLC, Cal 90. Boett nr. 071878 / 590004, damur, 24 mm, förgyllt silver (delvis bortnött), OBS: saknar läderband/bandfästen, ca 1990.
OMEGA, Seamaster, Cal 1432, Serie nr. 46521276, Ref nr. CD 196.0282, Boett nr. CD 196.0282 (KB), herrur, 35 mm, guld på stål, quartz, safirglas, datum, ca 1984, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, De Ville, Cal 613, Serie nr. 34663598, Ref nr. CD 135.020, Boett nr. 135.020 SP (C.B), herrur, 34,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1972.
SEIKO, 5 Sport, GMT, Cal 4R34A, Serie nr. 705172, Ref nr. SSK005K1, Boett nr. 4R34-00A0, herrur, 42,5 mm, automatisk, hardlexglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, februari 2023, box, ytterkartong.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, savonett, Cal 37.6S.17P, Serie nr. 8516937, Boett nr. 9433245, 14K guld (Boliden), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1940.