Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2023
RING, blomma, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, safirer ca 1,12 ctv, briljantslipade diamaner ca 0,38 ctv, ca TW-Tcr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, fasetterade ametister ca 13,7 ctv, rubiner ca 1,39 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca Ca/P, höjd 17,8 mm, vikt 7, 3 g, stift.
RING, 18K guld, ovalslipad akvamarin ca 2,35 ct, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TCa/P, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g
RING, 18K guld/vitguld, smaragdslipad smaragd 1,27 ct, 2 baguette - och 64 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca W-Cr samt Light Yellow/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, 47 baguette - och 78 briljantslipade diamanter ca 3,35 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 18 mm, vikt 5,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, Southsea pärla 15,2 mm, gammalslipad diamant ca 0,56 ctv, ca Ca(M)/P1, bruna serien, längd 45 cm, vikt 7,7 g, diamant med skador och nagg.
RING, 18K guld, 49 briljantslipade diamanter 1,56 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 6,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 6 ovalslipade safirer, 48 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, höjd 16,5 mm, vikt 6,9 g, stift, enstaka diamanter med nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 75 briljantslipade diamanter 2,29 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdslipade safirer ca 0,91 ctv, 28 briljantslipade diamnater ca 0,21 ctv, höjd 8 mm, vikt 2 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, ca TW(F)/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd kedja 43,5 cm, vikt 1,6 g, några av dom mindre diamanterna har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 4,13 ctv, ca River-W/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 9,4 g.
RING, 18K vitguld, citrin, rosenkvarts, ametist, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 2,0 g.